Hiába szeretné a tulajdonos eladni balatoni ingatlanát, nem lehet őket értékesíteni, vagy csak jóval áron alul. Az elmúlt években jelentősen csökkent a magyar tenger partján található házak értéke, ezért a bankok újabb fedezetet vagy milliókat kérnek a devizaadósoktól, akik a nyaralót ajánlották fel fedezetnek.
Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány, mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság deviza részének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, míg most az önkormányzati adósság átvételével tovább folytatódik ez a tendencia – olvassa el az mno.hu összeállítását. |
Pedig rendesen fizeti a törlesztőt
A Hír TV által felkeresett ingatlanirodának is van olyan ügyfele, aki így járt, pedig a törlesztőrészletet rendesen fizeti. „Az ügyfél levelet kapott, hogy vagy kiegészítő fedezetet tegyen a meglévő ingatlan mellé, vagy pedig egy bizonyos pénzösszeget fizessen be, amivel csökkenti a hitel mértékét. Nyilván ezt nem tudta egyelőre megtenni” – mondta el Kovács Zsolt, a vállalkozás vezetője.
Nyolc napon belül
Az egyik devizahitelekkel foglalkozó siófoki ügyvédet sorra keresik fel a panaszosok, akiket a bank több millió forint befizetésére szólított fel, előzetes tárgyalás nélkül. Az összeget ráadásul nyolc napon belül kérik.
„A bankok törvénytelen módon túlzott kamat- és törlesztőrészlet-követelést igényelnek. Felmerül a kérdés, hogy akkor mihez képest kérnek további biztosítékot? Először jó lenne tisztázni – ez, remélem, előbb-utóbb meg fog történni –, hogy mennyivel is tartoznak az adósok, mert nem annyival, amennyit a bankok mondanak, hanem csak töredékével. Ahhoz képest a biztosítékok még bőven elengedőek még most is, ha azt figyelembe vesszük, hogy a Balaton-parton az ingatlanértékek csökkennek” – vélekedett Léhmann György ügyvéd.
Az egyik devizahiteleseket tömörítő szervezet a pénzügyi felügyelethez fordul, mert szerintük a bankok tisztességtelenül járnak el ezekben az ügyekben.