A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját 2001 óta minden évben április 16-án tartják arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
A központi programok keretében a Nemzeti ünnepek és emléknapok, valamint a budapesti Holokauszt Emlékközpont Facebook-csatornáin holokauszt-túlélők, közéleti szereplők, diplomaták bevonásával készült kisfilmeket és fotókat tettek közzé.
Délután 4 órakor az emlékközpont Facebook-oldalán és az emléknapok YouTube-csatornáján gyászimát közvetítettek.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség közös, a Dohány utcai zsinagóga kertjében tartott szűk körű - online is közvetített - megemlékezésen Heisler András a történelem különös tragédiájának nevezte, hogy a vészkorszak idején Magyarországról 430 ezer embert "néven nevezhető ellenállás nélkül lehetett bevagonírozni".
Heisler András, a Mazsihisz elnöke: a holokauszt tanulsága, hogy a hatalomban soha nem szabad feltétel nélkül megbízni, azt mindig kontrollálni kell.
Az Élet Menete Alapítvány többnapos online programsorozattal, virtuális tárlatvezetéssel, sétával és emlékműavatással emlékezik idén a holokauszt áldozataira és az embermentőkre.
Április 25-én az aznapra tervezett, de a járvány miatt nem megtartható budapesti Élet menete felvonulás helyett Zoom-előadást tartanak az embermentőkről, majd bemutatják az Embernek maradni című vándorkiállításukat.
Karácsony Gergely főpolgármester az Embermentők című szobor pénteki online avatóján azt mondta: a holokauszt hosszú, sötét árnyéka "mindannyiunkra, sőt az egész civilizációnkra rávetül", de ennek a civilizációnak tovább kell élnie, a történtek súlyával és következményével. Videójában arról beszélt, a járvány tombolásának idején is meg kell emlékezni nemcsak a holokauszt áldozatairól, de azokról a kiváló emberekről is, akik nem nézték tétlenül, hogy "embertársainkat egy őrült eszme nevében kíméletlenül a halálba küldjék".
Ellenzéki pártok is megemlékeztek a holokauszt magyarországi áldozatairól.
MTI