Több mint húsz éve dolgozik tanítónőként Molnár Edina. Főiskolai végzettsége mellett fejlesztőpedagógiai képesítése is van. Jelenleg osztályfőnök és munkaközösség-vezető is az Óbudai Nagy László Általános Iskolában. Az új besorolás szerint fizetése 50 százalékkal nő. „A fizetésem valamivel 100 ezer forint fölött volt, a nettó bérem. Számításaim szerint körülbelül egy 45-50 ezer forintos nettó béremelést fogok tapasztalni. Ebben benne van az osztályfőnöki pótlékom, benne van a munkaközösség-vezetői pótlékom” – mondja a pedagógus.
Az intézmény 96 pedagógusa közül 95-en kapnak majd több pénzt az októberi fizetési napon. „20 és 60 százalék között emelkedett az itt dolgozó pedagógusok bére. Ez számszerűsítve 30 ezer és 100 ezer forint közötti összeg növekedést jelent bruttóban a fizetéseken” – közölte az intézmény vezetője, Szilágyiné Debreczeni Mária.
Országszerte is hasonló az arány. „Most azok, akiknek eddig méltatlanul nagyon alacsony volt a jövedelmük, ők nagyobb forintösszeget kapnak. De hangsúlyozom, mindenkinek, szinte mindenkinek emelkedik a bére 10 ezer és 100 ezer forint között. Mégpedig 160 ezer pedagógus esetében, amelynek az ez évi költségvetési összkiadása 32 milliárd forint. A jövő évi költségvetésben további 150 milliárdot ütemezett erre a Nemzetgazdasági Minisztérium” – közölte Hoffmann Rózsa.
108 pedagógusnak viszont a béremelés ellenére csökkent a jövedelme. Jellemzően azok az iskolaigazgatók és magasan képzett tanárok, akik eddig kiemelkedően magas pótlékokat kaptak. Az ő bérkompenzációjukat az intézményfenntartó egyénileg vizsgálja meg. „A kompenzáció mértéke legfeljebb havi 100 ezer forint lehet, körülbelül 100 ezer forint. Ezen lehet, hogy még fölfelé változtatunk” – közölte Hoffmann Rózsa.
A 2014-es költségvetésben az oktatás 12 százalékkal több forrást kap, mint idén. A tanárok béremelésén kívül így az infrastruktúra-fejlesztésre is lesz pénz. „A mindennapos testnevelés kijelöli azt, hogy hol kell erősítenünk. Most új összegként jelentkezik az uszodaépítés és a tornaterem-építés az iskoláknak. A tanuszodákra és a tornatermek építésére 3-3 milliárd forintos plusz van beépítve” – közölte Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter. A tárcavezető szerint a jövő évi költségvetésnek a minisztérium által felügyelt területek a nyertesei, az egészségügy és a kultúra is több forrást kap majd.