A hajnali órákban kezdett el szakadni az eső a Heves megyei Szilvásváradon június 11-én. Pár óra alatt 180 milliméter csapadék hullott a Szalajka-völgyben, és a környező hegyoldalakban. A két és fél órán át ömlő eső a település összes vízforrását megduzzasztotta, és hatalmas károkat okozott az utakban, hidakban, és a lakóházakban is.
Az egyik helybéli asszonynak a pincéjét és a kertjét öntötte el a víz. „A pincébe ömlött be a víz, ott a hűtők voltak, két nagy hűtő, azokat tönkretette. […] Meg akkor itt a kert, hát itt is kárt csinált. Mindent kiforgatott a földből, a magokat, újból kellett vetni” – panaszolta Varró Albertné.
A károk több száz millió forintra rúgnak. A település vezetése kormányzati segítséget kért a helyreállításhoz. „A beadott vis maior pályázatunk közel háromszázmillió forintos összegre lett beadva, körülbelül ez az összeg fedezné az utakban, hidakban és egyéb létesítményekben keletkezett károkat – nyilatkozta a polgármester. – Természetesen a helyreállítások egy részét az árvíz után megkezdtük, mivel rendkívüli hordalékmennyiség érkezett a településre. Illetve voltak olyan szakaszok, egy partfalomlás, gátszakadás, vízfolyások telítettsége, amelyek azonnali beavatkozást igényeltek, úgyhogy ezt június 11-ét követően, a legfontosabb feladatokat pár héten belül megoldottuk” – tette hozzá Szaniszló László.
A szomszédos Nagyvisnyót is elöntötte a hirtelen jött víz. Az alig ezer lakosú falu árvízvédelmi rendszerét bontották meg az áradó patakok. Az helyi önkormányzat szintén a Belügyminisztérium vis maior pályázatától várja a segítséget. 39 millió forint támogatást igényeltek.
„Közel négymillió forint önerőt kell majd a településnek biztosítania, amennyiben a belügyminiszter támogatásra érdemesnek ítéli a pályázatunkat. Azt még nem tudom, hogy ezt a négymillió forintot hogyan teremtjük elő, de mindenféleképpen a károsodott védműveket helyre kell állítani, ugyanis, ha ettől sokkal kisebb árvíz jelentkezik jövő év tavaszán, akár a hóolvadásból, akár egy intenzív esőzés miatt, akkor már magát a védművet fogja olyan mértékben károsítani, hogy újra kell építeni” – mutatott rá Csőgér Bálint polgármester.
Az érintett települések lakóinak is több száz millió forint a káruk. Attól függően, hogy melyik biztosítóval szerződtek, volt, aki a teljes kártérítést megkapta, másoknak azonban minimális összeget fizettek ki.