Családi problémák miatt volt szüksége az asszonynak 2004-ben az egymilliós gyorskölcsönre. Egy ismerőse hozta össze a dunakeszi hitelezővel, akivel egy budapesti közjegyzőnél találkozott. Ott, felolvasás és tájékoztatás nélkül íratták alá vele az előre elkészített okiratot. „Kijöttünk, és mondta, hogy nem egymillió lesz ám visszafizetve, hanem 1,3 millió, és ez 10 százalékos havi kamatra, és ha adott év augusztus 30-ig nem tudom visszafizetni, akkor még plusz 26 százalék a kamat. Hát jó, mondtam, megpróbálom” – idézte fel az eseményeket a HírTV-nek Takácsné Zele Ágnes.
Az uzsorás ráadásul egymillió helyett csak 850 ezer forintot adott az asszonynak, aki rendesen törlesztett, de betegség miatt fizetési haladékot kért. Nyugdíjas lett, és a 71 ezer forintos járandóságából is vonták a részleteket. Eddig másfél millió forintot fizetett vissza, de mivel a kamatokat nem bírta, tartozása az uzsorás szerint mostanra 6 millió forint fölé emelkedett. A család feljelentést tett a rendőrségen. „Az interneten találtam erről az »úriemberről« egy cikket, hogy mivel foglalkozik. Hát, itt részletezik róla, hogy uzsora-bűncselekményekből él” – mondta Sédli Balázs.
Elárverezik a lakást
A családra az uzsorás végrehajtót küldött, aki már 4-szer akarta elárvereztetni a 10 milliós lakást, eddig sikertelenül. A következő aukció a hónap végén lesz. Ha most sem tesz senki ajánlatot, az ingatlan az uzsorásra száll, mivel a lakást mindössze 5 millióért hirdették meg, ez pedig kevesebb, mint amennyit a hitelező követel a családtól. Az adós egy ajkai önkormányzati képviselőtől kért segítséget.
Az eszközkezelő egyfajta segítséget nyújthatna: ezeket a lakásokat az uzsorások és a végrehajtók elől felvásárolhatná. A képviselő szerint a megoldás az lenne, ha a kamatplafont visszamenőleg is használni lehetne. A szigorúbb szabályozás bár mostantól a magánkölcsönökre is vonatkozik, de csak az április után kötött szerződésekre érvényes
„Vissza kellene menni”
„Gondoljon bele, százszázalékos kamat per év, és mégsem tudunk tenni ellenük tevőlegesen semmit. Azt gondolom, hogy ezeket a régi eseteket is fel kellene tárni, vissza kellene menni, és a felvétel körülményeit megvizsgálni, és tényleg egy valós, akkori jegybanki alapkamathoz viszonyított kamatmértékkel terhelni csak az adott adóst, és így segítséget nyújtani” – fogalmazott Ravasz Tibor önkormányzati képviselő (Fidesz–KDNP).
A rendőrség november óta 130 eljárást indított uzsora-bűncselekmény miatt, de csak 30 esetben jutott el az ügy a vádemelésig. A legtöbb áldozat a fenyegetések miatt ugyanis visszavonja vallomását.