Évekig a bomba fölött libikókáztak a gyerekek a székesfehérvári óvodában. A szovjet gyártmányú, 1 méter hosszú repeszgránátra földmunkák során, a játékok közvetlen közelében találtak rá. A tüzérségi lövedékben 25 kilogramm robbanótöltet volt, így még az intézménytől távolabb eső utcában is hatalmas pusztítást végzett volna, ha felrobban.
„A robbanótest repeszei akár 400 méterre is elrepülhetnek, ami súlyos, akár halálos sérülést is képes lenne okozni” – mondta Horváth Csaba, a Magyar Honvédség vezető tűzszerésze. Hozzátette, a bomba egy nagyobb, tengelyirányú ütés hatására működésbe tudott volna lépni.
Mivel a közelben további két óvoda, szociális otthon és több tízemeletes panelház is van, 10 ezer embert kellett kitelepíteniük a hatóságoknak. A belvárosban több üzlet, bankfiók és hivatal ki sem nyitott ki reggel.
Sok lakó ideiglenesen ismerősökhöz vagy rokonokhoz költözött. Azokat pedig, akiknek nem volt hova menniük, két iskolában szállásolták el. A kitelepítésben 260-an vettek részt: katonák, rendőrök és polgárőrök.
A kitelepítés zökkenőmentesen zajlott. „Kellemetlenség volt, de ellátási zavarról nem tudunk. A melegvíz-szolgáltatást is fenn tudtuk tartani, hiszen ez abból a szempontból a többi városrészt is érintette, hogy az erőmű itt van” – nyilatkozta Cser-Palkovics András, a város polgármestere.
A tűzszerészek már kora délután hatástalanítani tudták a bomba gyújtószerkezetét. A robbanótestet egy katonai lőtérre vitték megsemmisíteni. A lakók ezután visszatérhettek otthonaikba.