Elégedetlenek voltak a szolgáltatással, ezért kiválnak a szegedi hulladékgazdálkodási rendszerből a Mórahalom központú kistérség települései. Az újonnan alakult Homokhátsági Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társuláshoz csatlakozott Kistelek, Szatymaz és Újszentiván is. Mórahalom környékén a lakosság csaknem fele él külterületeken, ezért a zöldhulladék begyűjtésére is alkalmas járműveket vásárolnak. A település polgármestere szerint testreszabottabb, de nem drágább hulladékgazdálkodást vár a fejlesztéstől.
„Mindazok az infrastruktúrák megvalósulhatnak a Homokhátságon, amellyel tudjuk a szakmai feltételeket teljesíteni: újrahasznosítási központokat, amelyet Szeged nem engedélyezett számunkra, nem engedélyezett számunkra Szeged válógatóművet, nem engedélyezett számunkra Szeged zöldhasznosításra, zöldhulladék-hasznosítással kapcsolatos infrastruktúrákat, a tanyát nem vette figyelembe, tehát sok olyan helyzet volt, amelyben nem alakult ki az az együttműködés és az a jó partnerség, amire a kezdetben számítottunk” – így Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere.
A fejlesztés egyik legfontosabb rész a a szemléletformálás és a szelektív hulladékgyűjtés elterjesztése az érintett településeken.
„A projekt lehetőséget ad arra, hogy a háromkukás rendszert bevezessük. Ennek eredményeként most már akkor a válogatóművekbe szét lehet osztani a hulladékot, és azok a lerakók amik eddig szaporodtak - az uniós elvárásnak megfelelően - 2020-ra már apadni fognak. Hiszen, ha a lakosság a szemléletformáló kampánynak megfelelően végzi a feladatait, akkor a hulladéknak a 90 százalékát bízom benne, hogy újrahasznosításra fogjuk tudni átválogatni” – fejtette ki a MÓRAÉP Városüzemeltetési, Szolgáltató és Kereskedelmi NKKFT. igazgatója, Németh Attila.
A projektben érintett szakemberek összesen legalább 100 ezer találkozást terveznek a szemléletformálás keretében a térségben élőkkel.