Országszerte 27 repülőgép és két helikopter vesz részt a gyérítésben. Emberekre és háziállatokra veszélytelen szert használnak, a méhészeket viszont előre értesítik a permetezés időpontjáról. A gépek az esti órákban fognak dolgozni. „Másfél milliárd forint áll rendelkezésünkre annak érdekében, hogy ezt a tevékenységet végrehajtsuk. Ez 820 ezer hektár terület kezelésére elegendő” – tájékoztatott Demény Ádám, az OKF logisztikai igazgatója.
Több mint 700 településen végez szúnyogirtást a katasztrófavédelem. Elsősorban a déli megyékre koncentrálnak, mert a balkáni árvizek miatt az elszaporodó szúnyogok között olyan fajták is lehetnek, amelyek veszélyes trópusi betegségek vírusát terjeszthetik.
„A rendkívül enyhe tél, illetve a májusi csapadék kedvezett a szúnyoglárvák fejlődésének, ezért született meg az a terv, hogy központi szúnyoggyérítésre van szükség idén. Ennek megfelelően ez már a héten meg is kezdődött, és az időjárás függvényében a gyérítés egész nyáron folyni fog majd országszerte” – közölte Hajdu Martin szóvivő.
A vérszívók ellen a földön is védekeznek. Úgynevezett melegköd-képző berendezésekkel felszerelt gépkocsik járják majd a vidéket és kémiai szert permeteznek a környezetbe. „A szakértők a kezelések előtt és közvetlenül a kezelések után, tehát egy nappal később is kimennek a területre, csípésszámlálást végeznek, ebből állapítják meg a szúnyogfertőzöttség mértékét, illetve százalékot számolnak a hatékonyságra vonatkozólag. Ha ez a hatékonyság nem éri el számításuk szerint a 80 százalékot, akkor garanciális pótirtást végzünk az adott területen” – mondta Fekete Gábor projektvezető.
A mocsaras-pocsolyás területeken pedig biológiai irtást végeznek: ilyenkor kizárólag a szúnyoglárvákra veszélyes bacilust permeteznek az elővizekbe. Az országos akció mellett az önkormányzatok saját költségükre továbbra is végeztethetnek szúnyogirtást.