1989. február 4-én hozták létre a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot. A segélyszervezet 30 évvel ezelőtt több tucat alapító segítségével jött létre, egyik közülük Kozma Imre, aki ez alkalomból szentmisét celebrált.
„Sok fenyegető körülmény ellenére egy olyan közösség jött létre, amely alkalmas és méltó lett arra, hogy belőle itt kibontakozzon vagy általa a máltai eszme” – mondta Kozma Imre, római katolikus pap, irgalmasrendi szerzetes.
A magyarországi máltai szervezet alig fél évvel a megalakulása után már a nemzetközi figyelem központjába került a keletnémet menekültek befogadásával. A romániai forradalom idején az Európából érkező segélyszállítmányokat juttatta célba, a délszláv háború évei alatt pedig a harcok elől menekülő családok ezreinek nyújtott menedéket. Közben kiépült szociális ellátó intézményeinek és önkéntes csoportjainak hálózata. A szeretetszolgálat elsőként vezette be a házi gondozást, csináltatott szemüveget szegény sorsú családok gyermekeinek, és tüdőszűrő buszukkal, mozgó rendelőjükkel helybe vitték a hajléktalanok orvosi ellátását.
„Amikor megjelent ez a fajta emberi szolgálat, akkor gyógyulni kezdett a társadalom, mert a Máltai Szeretetszolgálat és egyáltalán a máltai eszmeiség nem csupán emberré teszi a jótékonykodó embert, nem csupán embereket ment meg, akik kisodródnak a mindennapok világából, vagy akik magukra maradnak, hanem az által, hogy ezek az emberek visszakerülnek a közösségbe, létrehozzák azokat az egységeket, ami a társadalomnak, a családi közösségen túl az alapja” – tette hozzá Kozma Imre.
A szentmise után elismerésben részesültek a szolgálat azon tagjai, akik a kezdetek óta részt vesznek a máltaiak munkájában.