Gyökerek nélkül nem tudunk élni. Ezért is fontos és nem csak külső formaság halottak napja alkalmából a temetőbe járás, a hálaadás, a köszönet az elhunyt családtagnak, akin keresztül az életet kaptuk – hangsúlyozta dr. Domján Mihály. A pszichológus hozzátette: az emlékezés módját azonban magunknak kell megteremteni. Sokféleképpen tudjuk megélni az élet és a halál egységét. Van, aki ilyenkor odahaza fényképeket vesz elő. Van, aki temetőbe jár. Van, aki olyan településeket, házakat keres fel, ahol szerettei éltek. Van, aki ilyenkor előveszi azokat a régi porcelánokat, amik az elhunyt szeretteire emlékeztetik. Néhányan pedig ilyenkor olyan ízeket, recepteket használnak, amelyek az elhunythoz kapcsolódnak – sorolta a szakember.
Az elhunyt szeretteink továbbélnek bennünk
Elmondta, a temetőlátogatás szokása neveltetésből is fakad. Sokan csupán ilyenkor, az évnek ezen a napján mennek ki a temetőbe, amivel nincs semmi probléma, hiszen az élőket kell választanunk nem a halottakat. Az elhunyt szeretteink továbbélnek bennünk. Egészséges folytatása az életnek, hogy továbbvisszük szüleink, nagyszüleink jó vagy akár rossz tulajdonságait.
A temetőlátogatás egyfajta tiszteletadás az elhunyt szeretteinkkel szemben. Ilyenkor átgondoljuk, hogy milyen volt a kapcsolatunk az elhunyttal. Mit adtam, mint kaptam, mit vétettem, ő mit vétett. Ez a négy kérdés dolgozik bennünk akár tudatosan, akár tudattalanul. Ha nem volt jó az emberi kapcsolatunk, akkor nagyon nehéz a lezárás, a számvetés, a halál elfogadása – fűzte hozzá a pszichológus, aki szerint egyre több az olyan család, ahol a halottak napjával kapcsolatban semmilyen szokás nincs. Nem beszélgetnek erről a témáról, leértékelik ezt a tradíciót. Sokan egyáltalán nem mennek ki szeretteik sírjához. Van, aki úgy tesz mintha meg sem történt volna a halál. Ennek többek között az az oka, hogy azok a társadalmi erők, amelyek ezeket a szokásokat kellene, hogy támogassák, sokszínűbbé váltak és egyre kevésbé vannak irányító elveink.
Másfelől pedig azt látjuk, hogy vannak, akik presztízskérdést csinálnak a temetőbe járásból. Abból, hogy minél nagyobb legyen a koszorú és a gyertya.
Olyanok is vannak, akik elhunyt szeretteik hamvait otthon tartják. Ez is elfogadott ma már, de azt gondolom, hogy az élőket kell választanunk, nem pedig a halottakat. Tradicionális dolog, hogy a halottak a temetőben nyugszanak – húzta alá a szakember.
A teljes cikket a BAON.hu-n olvashatják.