A hacker több millió forintos hasznot garantál az akcióval, ami azonban törvénysértő. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke emlékeztetett: a kéretlen hirdetések küldése jogellenes. A Hír TV fogyasztóvédelmi műsorának riportere érdeklődő vállalkozónak kiadva magát hívta fel az e-mailekkel kereskedő hackert.
– A kétmillió személyes e-mail címre nem teljesen legális küldeni. Tehát itt az van, hogy én vállalom a szerződésben a felelősséget, hogy kimennek az e-mailek, de ez nem egy teljesen legális megoldás. Mondjuk, ez a kétmillió e-mail cím spamnek számít, ezért ilyen olcsó. Van eredménye, de számítson rá, hogy jönnek zaklató e-mailek meg telefonok meg ilyenek.
– Az mit jelent, hogy nem legális?
– Jönnek e-mailek, hogy k*rva anyád meg takarodj meg ilyenek. Meg telefonok, egy-két felháborodott telefon is jöhet, hogy miért zaklatta az e-mail címüket meg ilyesmi. Belefér.
– De akkor ön honnan szerezte meg, hogyha nem vagyok indiszkrét?
– Nekem ezt egy robot gyűjtötte össze az internetről.
– Akkor gondolom, ön eléggé ért ezekhez a netes dolgokhoz.
– Én már négy éve csinálom. Igen.
Az e-mail címekkel való üzletelés jogellenesnek számít, akár szabadságvesztés is járhat érte. „Hogy a probléma élő probléma, erről mi magunk is meggyőződhetünk, sőt minden kedves tévénéző is meggyőződhet, hiszen ha kinyitja az e-mail postafiókját, akkor nagy valószínűséggel talál benne kéretlen leveleket, hirdetéseket, reklámanyagokat, tájékoztatókat, spameket, és ilyen spameknek a küldése csak akkor jogszerű, hogyha valaki ezt előre kéri, tehát feliratkozik egy kérő személyeket összesítő listára. Ha ilyen nem történt, akkor ezek jogellenes, kéretlen levelek” – mondta Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke.
Papp Péter és cége teljes körű információbiztonsági szolgáltatást nyújt ügyfeleinek. Tapasztalatai szerint a spameket sok mindenre használják, a legkevésbé arra, hogy valamit eladjanak. „Képzeljük el, hogy ha megtámadják a mi gépünket, az otthoni gépünket, és aztán valaki innen irányít egy támadást egy bank ellen. Akkor a bank a feljelentést ellenünk fogja megtenni, akkor nekünk kell azt bizonyítani, hogy ezek valójában nem mi voltunk. Mi csak egy gazdagép voltunk, akik hordoztuk ezt a vírust” – mondta Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke.
A hirdetéseket kiküldő hacker ellen a Panaszkönyv bejelentést tett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál. Az ügyet kivizsgálják, és ha valóban jogellenes cselekmény történt, akkor feljelentést tesznek a rendőrségen.
Tekintse meg a teljes műsort: