A szerdai kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely, arról beszélt, hogy a tervek szerint a központi kormányzatban dolgozó 13 ezer emberből 2500 bocsájtanak el.
„Az történik, amiről korábban itt önöknek beszámoltam, a 15 százalék és 20 százalék közötti sávban lesznek elbocsájtások” – mondta Gulyás.
A kormányszóvivő arra számít, hogy egy-két hónapon belül minden elbocsátott közszolga helyzete rendeződhet. Kovács Zoltán úgy gondolja, jelenleg olyan nagy a munkaerőhiány, hogy átképzésekkel lehet munkát találni.
„A jelenlegi helyzetben, a mai munkaerőpiaci körülmények között biztosak vagyunk benne, hogy ennek a 2,5 ezer embernek az elhelyezkedése nem lesz nehézség, hiszen munkaerőhiány van” – nyilatkozta a kormányszóvivő.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára is arra számít, hogy a versenyszférában rövid idő alatt mindenki el tud majd helyezkedni. Ennek ellenére például a 60 év felettieknél a szociális hozzájárulási adó teljes eltörlését segítené a kormány.
„Személyekkel összefüggő járulékkedvezmények jöhetnek szóba, másrészt olyan képzési programoknak a támogatása, amely a hiány szakmákba történő átképzést jelenti – árulta el Orbán Balázs. – A példák mind arra utalnak, hogy van tér különböző foglalkozási ágakban, ahova átképzési és szakmai programok révén át tudnak érkezni a központi és a területi közigazgatás területéről kikerülők”.
Az érdekképviselet vezetője kevésbé optimista, ezért az Október 25-i Országos Érdekegyeztető tanács ülésén az érintett közszolgák felmentési idejének meghosszabbítására fog javaslatot tenni.
„A kormány nagyon megnehezíti a saját dolgát, amikor ezt a 2000 főt szeretné humánpolitikailag kezelni, mindenki egyéni kezelést igényel” – jelentette ki Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete.
A érintettek novemberben kapják meg az elbocsájtásukról szóló értesítést.