2015-ben vizsgálták meg először a Balaton vízét gyógyszermaradványok után kutatva a Balatoni Limnológiai Intézet munkatársai. 138 féle hatóanyagot kerestek, ebből 67-et találtak, például antidepresszánsokat, hormontartalmú készítményeket, szív és érrendszeri gyógyszereket, ópiátokat.
„Ezek bekerülnek szennyvízhálózatunkba, de a szennyvíztisztító technológiáink teljes mértékben nem képesek, nem alkalmasak ezeknek a kiszűrésére, így ezeken keresztül elérhetik környezetünket, élővizeinket” – ismertette Maász Gábor, az MTA Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa.
A tihanyi intézetben csigákon tesztelik, hogy a különböző gyógyszermaradványok mit okozhatnak. A Balatonban jelenleg mért koncentrációk nem veszélyesek, rövid távon nincs hatásuk az élővilágra, mondják a kutatók.
„Gyakorlatilag nem beszélhetünk emberekre gyakorolt hatásról sem. Ennek praktikusan az az oka, hogy az a koncentráció tartomány, amiben mi kimutatjuk ezeket a hatóanyagokat, az olyan hatóanyag csoporttól függően, természetesen, de nanogramm per literes koncentrációtartomány, míg mondjuk egy pirulának a hatóanyag tartalma, az milligrammos nagyságrendű” – magyarázta Pirger Zsolt tudományos főmunkatárs.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy tablettányi hatóanyagot 1000 liter Balaton víz megivásával juttathatna valaki a szervezetébe. A tóból kimutatott értékek a kutatók szerint hasonlóak az ország illetve Európa más élővizeiben mértekhez. Úgy látják, hogy a vizsgálatokra a jövőben is szükség lesz, hiszen ezek a hatóanyagok nehezen bomlanak le, és felhalmozódnak a vízben, így hosszú távon már lehet hatásuk.