A gyógyíthatatlan betegségben szenvedő gyerekek ápolásával foglalkozó Dóri Ház négy éve nyílt meg Pécsett. A működtető Szemem Fénye Alapítvány 2012-ben csatlakozott az Angliából indult Gyermekhospice Hősei elnevezésű programhoz, mely elsősorban a figyelemfelkeltést, illetve adománygyűjtést szolgálja.
– Magyarország első Gyermekhospice Háza a számításokkal ellentétben telt házasan működik, és a mai napon három gyermek fogadását kellett visszautasítanunk helyhiány és anyagi probléma miatt, hiszen nem tudjuk biztosítani számukra azt az ellátást, amely akár életvégi ellátás formájában szükséges lenne – mondta Gyura Barbara, a Szemem Fénye Alapítvány elnöke.
Az alapítvány működését szerény mértékben Pécs is segíti. „Amit ők végrehajtottak, az egy úttörő munka a szó legklasszikusabb értelmében. A semmiből kellett elindítani ezt az egész nagyon sajátos, nagyon sok tudást, empátiát igénylő mozgalmat, mert tulajdonképpen arról van szó, és olyan falakat kellett áttörni, szimbolikus falakat, amiket talán soha nem tudtak volna megtenni” – nyilatkozta Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere.
A Gyermekhospice Hősei pécsi programjának megnyitóján Áder János köztársasági elnök felesége is részt vett „Ha felhívjuk a figyelmet és elmeséljük, hogy milyen körülmények között dolgoznak itt és milyen gyermekek vannak itt, akik küzdenek az életükért és egészségükért, akkor szerintem ez a legtöbb, amit tehetünk. Nehéz erről beszélni, mert az emberben olyan érzések kavarognak, amit nagyon nehéz szavakkal kifejezni” – fogalmazott Herczegh Anita, a köztársasági elnöke felesége.
Magyarországon mintegy 16 ezer család lehet érintett a gyermekhospice ellátás valamilyen formájában.