Az angol és a német mellett beás és lovári nyelvet is tanulnak a diákok a Gandhi Gimnáziumban. Ez az ország egyetlen cigány nemzetiségi gimnáziuma. A középfokú oktatási intézményben 180-an tanulnak nappalin és ugyanennyien estin vagy levelezőn. A roma hagyomány és kultúra oktatása a tananyag része.
„A Gandhi Gimnázium életében különleges év az idei, ez a 20., jubileumi évforduló, és a kilencvenes évek óta a hátrányos helyzetű diákok sorsával foglalkozni Magyarországon, méghozzá ilyen magas színvonalon, nem könnyű feladat” – mondta Gauri Sankar Gupta indiai nagykövet.
Az indiai függetlenségi mozgalom vezetőjének bronz mellszobrát Újdelhiből szállították Pécsre a Kulturális Kapcsolatok Indiai Tanácsa adományaként. A társadalmi felzárkózásért is felelős miniszter bátraknak nevezte azokat az embereket, akik a romák beilleszkedéséért dolgoznak.
„Észak-Kelet-Magyarország egészen más a romaügy szempontjából, mint mondjuk Dél-Baranya – mondta Balog Zoltán, hozzátéve: – Itt egy olyan tradíciója van az együttélésnek, amit a nagyon súlyos, durva, bénító szegénység sem tud tönkretenni.”
A Gandhi Gimnáziumban végző diákok csaknem fele jut be egyetemre vagy főiskolára. A szoboravatón az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Farkas Flórián a miniszterelnökkel kötött megállapodásra emlékeztetett. Eszerint 2015-ig tízezer cigány diák érettségizik le, ötezer pedig diplomát szerez.