Robotika, lövészet, orvostudomány. Felsőoktatási intézményekkel ismerkedhetnek meg azok akik kilátogatnak a Hungexpora.
A 3 napos kiállításon több, mint 52 ezer látogató vesz részt évről évre. Többen már konkrét tervekkel érkeznek, ezeknek a diákoknak a továbbtanulás folyamatáról tartanak előadásokat. Február 15-ig a tanulóknak dönteniük kell, hol tanulnának tovább. „Már megvan a tervem és kertészmérnöknek készülök” – mondja Kincses Mátyás. „Hát igazából nemzetközi biztonság és védelempolitikai szakértő szeretnék lenni” – képzeli el jövőjét Lukács Anna.
A kiállításon első alkalommal van jelen az Országos Tudományos Diákköri Tanács is.
„Amikor verseny van azért, hogy a fiatalok jöjjenek a magyar felsőoktatásba, akkor erkölcsi kötelességünk megmutatni azt a pluszt azon túl, hogy jók az iskoláink, a felsőoktatási intézmények minden gond ellenére jól működnek. Akinek van tehetsége az jöhet önképző körbe, amit úgy hívnak, hogy Tudományos Diákkör” – nyilatkozta Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke.
A következő félévtől indul a Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott Tanítsunk Magyarországért! program is.
„Az a célja, hogy azoknak a kisdiákoknak segítsen, 7-8-os általános iskolásoknak és középiskolásoknak, akik a munkalehetőségektől és a továbbtanulási lehetőségektől távolabbi településeken élnek ezért nem jutnak el hozzájuk feltétlenül az információk. Nekik tudnak segíteni az egyetemi hallgatók, mindamellett, hogy ezzel pénzt is keresnek, hogy ezek a gyerekek a nekik elképzelt családjuk, a környezetük által elképzelt burkon túli világot is megismerjék” – hangoztatta György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár.
Először 50 településen indul a program. Januárban és februárban a debreceni, nyíregyházi, miskolci és a pécsi tudományegyetemen tudnak mentornak jelentkezni a felsőoktatásban tanuló hallgatók. A felkészülés után szeptembertől tudják mentorálni a kisdiákokat havi 30 ezer forintos ösztöndíjért.