Egy horgász alatt szakadt be a Balaton vékony jege Siófoknál. A jégről mentési gyakorlat során egy arra járó észrevette a bajbajutottat, és azonnal hívta a 105-ös segélyhívó számot. A jég jelenleg csak néhány centiméter vastag, ezért veszélyes rámenni. Biztonságosnak a szakemberek szerint csak 10 centiméteres vastagság felett mondható. „Igyekezzünk a kijelölt helyeken folytatni a téli sporttevékenységeinket; korcsolyázást, fakutyázást. Oda kell figyelni mindenképpen a Balaton estében, hogy nagyon sok rianás található a jégfelületen, valamint a tó felszíne alatt található hőforrások által megolvasztott jég is okozhat meglepetéseket” – mondta Kóbor Csaba, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője.
A Balaton legtávolabbi pontjaira is 20 percen belül kiérnek a tűzoltók. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ha a jég ropogni kezd, akkor hasra feküdve kell megpróbálni a partra kikúszni. Ha mégis beszakad a jég, akkor meg kell próbálni széttárt karokkal a víz felszínén maradni, amíg megérkezik a segítség. A tűzoltók a siófoki gyakorlaton speciális eszközökkel mentették ki a balesetet szenvedett férfit. Ilyen esetben korábban létrát használva közelítették meg a léket. „Ehhez a mentéshez egy speciális mentőstéget használtunk, ezt 5-6 éve szerezte be a Siófoki Hivatásos tűzoltóság. Ez egy speciálisan erre kialakított, kevlárerősítésű mentőtutaj, meg van erősítve, hogy a jég ne tudja kivágni. Egyébként alkalmas vízről mentésre is, és ugyanúgy jégről mentésre is” – fogalmazott a Siófoki Hivatásos Tűzoltóság parancsnoka, Kekecs Károly Richárd.
A víz a jég alatt jelenleg mínusz 4 fokos, ezért ilyenkor különösen fontos, hogy gyorsan érkezzen a segítség. Jeges vízben még a legedzettebbek sem bírnak ki 15 percnél többet. „Hogyha 35 fok alá kerül a testhőmérséklet, akkor már lehűlésről beszélünk. Először izomvédekezés, izomremegés alakul ki az embernél, hogy megtartsa a saját testhőmérsékletét. Sajnos egy ilyen hideg vízben nagyon hamar kimerül, és tudatzavar, később eszméletlenség, szívritmuszavar lép fel, végül keringés-, légzéselállás” – nyilatkozta Halasi Mária mentőtiszt.
A szabad vizek jegén éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, valamint a kikötők területén tilos tartózkodni.