Dudáltak, szirénáztak, megkülönböztető jelzést használtak. Az összes szomszédot felcsöngették – augusztusban kezdődött így egy nap Zamárdiban. A rendőrök Hámori Lászlót, a Gépjármű Károsultak Országos Szövetsége (Gékosz) elnökét kereste, szerintük ugyanis Budapesten biztonsági öv nélkül vezetett, az egyenruhások a Balatonig vitték az idézést. Hámori Zoltán szerint amikor a XII. kerületben megállították a rendőrök, mindent rendben találtak.
– Amikor a rendőr megállított, azonnal kiszálltam az autóból, mivel az irataim a csomagtartóban voltak elhelyezve. Nem is gondoltam volna, hogy abból az eljárásból, hogy megállítanak az utcán, ez fog kerekedni. Kiszálltam, átadtam az irataimat és amikor az intézkedés vége felé jártunk, akkor közölte velem a rendőr, hogy mindent rendben talált, mind az autóval, mind az autó papírjaival kapcsolatban. De! Mivel nem volt a biztonsági öv bekötve, ezért helyszíni bírságot alkalmaz, én ezt ott rögtön mondtam, hogy nem fogadom el. Ezért indult egy eljárás – nyilatkozta a Panaszkönyvnek a Gépjármű Károsultak Országos Szövetségének elnöke.
Hámori László felháborítónak tartja a rendőri fellépést is, szerint az egyenruhások megfélemlítették a gyerekeit. A rendőrök hangosbemondót használtak a lakás előtt. „Annyira féltünk,hogy lehúztuk a redőnyt és gyorsan felhívtuk apáékat" – mondta az egyik gyermek.
Az ORFK sajtóirodája tagadja, hogy a rendőrök szirénáztak, kiabáltak volna.
– A házban tartózkodott 3 kiskorú gyerek, mivel a közértbe kellett mennem. Ők nagyon megijedtek. Az egészről így szereztem tudomást. A gyerekem telefonon fölhívott, hogy itt vannak a rendőrök, szirénáznak, dudálnak, hangoskodnak. Rázzák a kaput, a kocsibejáró ajtaját, a kiskaput – tette hozzá Hámori.
A biztonsági övvel kapcsolatos eljárásról az ORFK nem nyilatkozik, mert még folyamatban van az ügy, de az kiderült, hogy másokat is bírságoltak már meg azért, amiért az igazoltatás során kikapcsolták a biztonsági övüket. A Panaszkönyv által megkérdezett ügyvéd szerint nehéz lesz megállapítani, hogy kinek volt igaza.
– Azt gondolom, hogyha egy övhasználati vita nem akkor merül föl, amikor az igazoltatás történik, hanem eltelik 10-15 perc, akkor nyilván nehezebb tisztázni a történteket. Mindenesetre közizgatási eljárásban a hatóságnak, jelen esetben a rendőrsének kell bizonyítania, hogy valóban szabályt sértett a panaszos. A rendőri jelentés lesz valószínűleg a bizonyíték. Az ügyfélnek, a panaszosnak jogában áll ilyenkor nyilatkozatot tenni. A közigazgatási szerv a bizonyítékokat mérlegelve valósághűen kell megállapítsa, hogy volt övhasználat, vagy nem – jelentette ki a Hír TV-ben Herpy Miklós ügyvéd.
Az ügyvéd azt sem zárta ki, hogy a panaszosnak sérelemdíj járhat, ha bebizonyosodik, hogy rendőri túlkapás történt.
Tekintse meg a Panaszkönyv adását!