Pert nyert a Közbeszerzési Hatóság (KH) a Soros György által is támogatott, nonprofit kft.-ként működő Korrupciókutató Központtal szemben (CRCB).
A Fővárosi Törvényszék egy márciusi, jogerős döntésében megállapította, hogy utóbbi szervezet valótlan, manipulatív módon előállított adattartalmakat, valamint valós tényeket hamis színben feltüntetve közölt a KH adatközlési gyakorlatáról a 2018 januárjában írt elemzésében.
A bíróság azt is kimondta, hogy a valótlanságokat tartalmazó tanulmányban több vonatkozásban is megsértették a KH jó hírnevét, ezért egymillió forint sérelmi díj megfizetésére is kötelezte a Korrupciókutató Központot, valamint arra, hogy tegyenek közzé egy közleményt, amelyben elismerik a fentieket és az olvasóközönség elnézését kérik.
Az elemzést a végzéstől számítva 15 napon belül kellett visszavonnia a Soros-szervezetnek. A jelentésben rossznak, félrevezetőnek és alacsony minőségűnek nevezték a KH honlapját, és a manipulált adatokra hivatkozva azt is állították, hogy Banglades és Zambia közbeszerzési hatóságainak jobb a weboldala, mint a magyar megfelelőjüké.
Mint a bírósági végzésben rámutattak, a tanulmányban a szakterminológiát szándékosan vagy gondatlanságból hibásan alkalmazhatták, amikor arról írtak, hogy a KH weboldalán bizonyos keresőszó-kombinációk nem eredményeznek találatot.
Korábban a kutatási eredményeiket jelentéseiben idézte az EU Bizottsága, és figyelembe vették ezeket a Sargentini-jelentés készítői is – olvasható a CRCB egy jelentésében.
Az ügy itt nem ér véget, kezdeményezni fogom az Európai Bizottságnál, hogy a Magyarországról szóló országjelentést javítsák ki, és a jövőben ne hivatkozzanak olyan civil szervezetre, amelynek a tevékenységével szemben a bíróság jogerős határozatot hozott
– jelentette ki a Magyar Nemzetnek Rigó Csaba Balázs, a KH elnöke.
Érdemes megjegyezni, hogy a félrevezető tanulmányt több lap
– például a Zoom.hu és a 168 Óra is – átvette.
A hatóság kommunikációs és sajtófőnöke, Somfay Dorottya lapunkat arról tájékoztatta, hogy a Korrupciókutató Központ a mai napig nem fizette ki számukra az egymillió forint sérelemdíjat. – A tanulmányt a honlapról eltávolították ugyan, de a közleményt nem a bírósági meghagyásban foglaltak szerint tették közzé – közölte a sajtófőnök.
Úgy tűnik, a bírósági végzésnek más szempontból sem tett eleget a Soros-pénzekből részesülő szervezet, hiszen a CRCB igazgatója, Tóth István János április 20-án – tehát jóval a március 5-i bírósági végzés után – a manipulált adatokat tartalmazó elemzés következtetéseit mutatta be egy konferencián. A rendezvényen egyébként a tőzsdespekulánshoz köthető több szervezet is – köztük a K-Monitor és az Átlátszó.hu is – képviseltette magát.
A CRCB kutatói stábjában a honlapjuk szerint a volt SZDSZ-es Ungár Klára mellett két olyan személy is szerepel, akik életrajzuk szerint 2011-ig, illetve 2012-ig „főállású egyetemisták” voltak, és a két szociológus a közgazdaságtannal csak 2010 után került közelebbi kapcsolatba.
Magyar Nemzet