Régi nyílászárók és repedezett falak a perbáli plébánia épületén. Mostantól a felújításra is pályázhatnak a Magyar Falu programban, mintegy 15 millió forintra. Továbbá a település 3 millió forintot kaphat közösségszervezésre és további 5 milliót programok szervezésére.
„Nagy-nagy segítségnek tűnik az is, hogy legyen egy olyan alkalmazott, egy olyan egy évig fizetett munkatársunk, aki terheket levesz rólunk. Nagyon sok települést lát a legtöbb lelkipásztor. Nehéz és kevés idő lenne arra, hogy megtöltsük élettel a felújított plébániákat”– mondta Harkai Gábor Perbál plébánosa.
Az egyházi közösségeknek és a helyi önkormányzatoknak szóló két pályázattal indult a Magyar falu program. Idén egyébként összesen 150 millió forintra pályázhatnak az 5000-nél kisebb lélekszámú települések.
Az a célunk, hogy az ötezer lélekszámú településekről az emberek ne vándoroljanak be gazdasági erőközpontokba, városokba, urambocsá a fővárosba vagy esetleg azok agglomerációjába. Sajnos azt kell mondani, hogy a közel 2900 település döntő része, több mint 2000 település olyan, amelynek a népességszáma az elmúlt 15 évben jelentősebb mértékben csökkent, mint az országos átlag
– mondta a kormánybiztos.
Az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár arról beszélt, 2010 előtt a szocialista kormány iskolákat, postákat zárt be és a közlekedést is tönkretette. A mostani kormány viszont számos intézkedéssel segíti a vidéken élők helyben maradását.
„2010 óta egy nagyon nagy változás történt, aminek következtében és eredményeképpen az iskolákat megmentettük, a mezőgazdaság nagyon nagy támogatást kapott az elmúlt évek során. Ez mindenképp nagyon fontos a megtartó erő szempontjából. Na most egy újabb lépés indult el, ami azt kell mondani, hogy korszakalkotó a Falu Programon belül”– nyilatkozta Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár
Soltész Miklós hozzátette: mostantól 2-3 hetente újabb pályázatokat jelentenek be a Magyar Falu Program keretében. A következő lehetőség az egészségügyi ellátás fejlesztése lesz.