A mentelmi bizottság a szocialisták nélkül véglegesítette a Simon-ügy jelentését. A dokumentum olvasható a parlament honlapján. A bizottság megállapította, hogy sem Simon Gábor, sem pedig volt és jelenlegi felesége vagyonnyilatkozataiban nincs adat arra, hogy az eltitkolt százmilliók legális, bevallott jövedelemből származtak. Erre kizárólag Mesterházy Attila utalt.
Az MSZP elnöke a botrány kirobbanása után úgy nyilatkozott: neki Simon Gábor azt mondta: a külföldön rejtegetett vagyonát azelőtt halmozta fel, hogy politikusnak állt. Mesterházy Attila kijelentését a mentelmi bizottság alaptalannak minősítette. A testület arra hivatkozik, hogy a szocialista pártelnök bizonyítékokkal nem szolgált, hiszen többszöri hívás ellenére sem ment el a mentelmi bizottság ülésére. A szocialista bojkottból a jelentés arra következtet, hogy az eltitkolt százmilliók összefüggésben állhatnak Simon Gábor országgyűlési képviselői, illetve MSZP-elnökhelyettesi tisztségével.
A többségi bizottsági álláspont szerint van jogalap arra, hogy az Országgyűlés visszakövetelje Simon Gábortól azt a 36 millió forintot, amelyet képviselői tiszteletdíjként felvett az elmúlt években – mondta a testület kereszténydemokrata elnöke, Rubovszky György.
Schiffer: A jogi alap megvan, de…
Bár a jelentés főbb megállapításaival egyetért az LMP frakcióvezetője, a bizottsági szavazáson Schiffer András tartózkodott. A zöldpárti politikus szerint az erkölcsi alap meglenne ahhoz, hogy az Országgyűlés visszakövetelje Simon Gábor tiszteletdíját, de a jogalap hiányzik.
– Elmondtam elsősorban a kormánypárti képviselőknek, hogy tetszettek volna nem rövid malacvágtában átnyomni a parlamenten fontos közjogi törvényeket, például a képviselők jogállását szabályozó törvényt. Tudniillik jelenleg az a helyzet, és ez egy jogalkotói hiba, hogy az Országgyűlés a visszakövetelés intézményét szabályozza. Kettő. Nemcsak hogy szabályozza a visszakövetelés intézményét, hanem egyetlenegy megszűnési, mandátummegszűnési esethez telepíti, nevezetesen ahhoz, ha az összeférhetetlenséget kimondja az Országgyűlés. Itt nem történt ez meg – érvelt Schiffer András.
A mentelmi bizottság jelentéséről az új Országgyűlés szavaz majd, a dokumentum elfogadásához kétharmados többség kell.