Több helyen is véradásokat szervezett az Országos Vérellátó Szolgálat és a Vöröskereszt a véradók világnapján. Magyarországon évente több mint 400 ezer véradásra van szükség ahhoz, hogy minden vércsoportból megfelelő mennyiségű vérkészítmény álljon az egészségügy rendelkezésére. „Vannak olyan betegségek, amelyekben csak a vérrel tudunk gyógyítani. Ez egy olyan természeti adottság, amely semmi mással nem pótolható” – magyarázza Jákó Kinga, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója.
18 éves kortól bárki adhat vért. A beavatkozás kevesebb mint fél óráig tart. Orvos vizsgálat előzi meg, és ha a jelentkező egészséges, alkalmanként néhány deci vért vesznek le tőle.
Az Országos Felsőoktatási Véradóversenyben, a tanév folyamán, 38 felsőoktatási intézmény vett részt. A 300 helyszínen több mint 12 ezer nappali tagozatos hallgató jelent meg. „Azok a fiatalok, akik a versenyben részt vettek, akik először vagy akár többször is vért adtak, csendes hősök” – mondta a Hír TV-nek Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója.
A felsőoktatási intézményeket – a hallgatói létszám alapján – három kategóriában díjazták. A nyíregyházi Szent Atanáz Hittudományi Főiskola, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola és a Szegedi Tudományegyetem hallgatói voltak a legaktívabb véradók.
„Évek óta hallom a véradós kollégáktól, hogy egyre növekvő problémát jelent a vérutánpótlás biztosítása Magyarországon. Különösen egy elöregedő társadalom esetében nagyon veszélyes, ha nem alakul ki az a kultúra, hogy a fiatalok (…) megszokják, hogy véradásra valamilyen gyakorisággal célszerű eljárni” – véli Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
A véradóverseny szeptembertől folytatódik, addig pedig a nyári fesztiválokon és rendezvényeken adhatnak vért a fiatalok.