Aranyvasárnap tele volt az egyik állatkereskedés az egyik fővárosi bevásárlóközpontban, de a tulajdonos szerint a többi hétvégén is nagy a forgalom. Kilenc alkalmazottat foglalkoztat a boltban. Azt mondja: ha hatályba lép az új jogszabály, két munkatársától azonnal meg kell válnia. „Egy jelentős forgalomkiesést eredményez hogyha ez a nap kiesik, nagyságrendileg 15 százalék a heti forgalomnak a vasárnapra eső része” – mondta Kutsera Zsolt, a bolt tulajdonosa.
A jogszabály megengedi, hogy a bolt vasárnap is nyitva legyen, ha a tulajdonos vagy egy családtagja áll be a pult mögé. Zsolt viszont úgy kalkulál: ha a családot és a közeli rokonokat is befogja, akkor is kevesen lesznek a vásárlók kiszolgálásához. Már ha egyáltalán lesz vevőjük. „A plázában lévő boltok közül a nagyobbak mindenképp zárva lesznek, és ebből szerintem az következik, hogy az emberek nem fognak látogatni plázákat. Mert önmagában csak a pici boltok miatt nem érdemes” – vélekedett Kutsera Zsolt.
Az első kalkulációk után az üzemeltető szerint 15-20 kisboltért és néhány étteremért nem éri majd meg fűteni és hűteni az épületkomplexumokat. Így valószínűleg az egész épületet bezárják tavasztól a hét utolsó napján. „Nekünk le kell tenni a gazdasági számításokat, hogy mit jelent egy napi üzemeltetésnek a költsége amikor ez 15-20 bérlőre vonatkozik, nekem az az érzésem, hogy a tulajdonosok úgy fognak dönteni tavasszal, hogy az Árkád nem fog megnyitni vasárnap” – mondta Gyalay-Korpos Gyula, az Árkád üzemeltetője. Ez pedig érinti az épületben működő éttermeket is. Jövőre feltehetően csak azoknak a plázáknak éri meg kinyitni, ahol mozi is van.
A nagy plázák zárva tartásából a környékbeli kisboltok húzhatnak hasznot. Ha a pécsi bevásárlóközpont nem nyit ki vasárnaponként, a belvárosi kis üzletek forgalma fellendülhet.
A Bevásárlóközpontok Szövetsége úgy számol: a jogszabály miatt 10-15 ezer embernek lesz kevesebb munkája március közepétől, de a dolgozók elesnek a vasárnapi bérpótléktól is. A törvény a köztársasági elnök még nem írta alá.