Január elsejétől jár a gyermeküket otthon gondozó szülőknek a gyod, vagyis a gyermekek otthongondozási díja. Ez bruttó 100 ezer forintos támogatást jelent a tartósan beteg gyereket ápoló szülőknek.
„A gyermek nem csak 18 év alatti gyermeket jelent, hanem ez egy egész életre szóló támogatás – fogalmazott korábban Rétvári Bence. – Aki a gyermekét otthon ápolja, otthon gondozza és a gyermek sajnos olyan állapotban van, hogy nem tudná ellátni magát, ha 20, 30, 40 éves is, a szülők számára akkor is biztosított a gyermekek otthongondozási díja” – emelte ki az Emmi parlamenti államtitkára.
A gyod azonban nem automatikus – a teljes összeget csak egy átmeneti ideig kapják az érintettek. Utána egy felülvizsgálattól függ, hogy kinek mennyi jár. Az LMP szerint azonban a kormány által kialakított szempontrendszerrel sokan rosszabbul járhatnak, mint az emelés előtt.
„Ez az emelés egy jó lépés volt, de most azt látjuk, hogy az Emmi elhibázott felülvizsgálati politikája miatt nagyon sok családnál lehetséges, hogy a 100 ezer forint helyett nulla forintot fognak kapni, és teljesen kiesnek az ápolási díj rendszeréből. Arról beszélünk, hogy júniustól decemberig minden családot, akiknek fogyatékkal élő vagy egyéb olyan gyermeke van, aki állandó ápolásra szorul, felül fognak vizsgálni egy olyan kritériumrendszer alapján, ami nem tükrözi azokat az élethelyzeteket, amiben ezek az emberek élnek. Az egyik legsúlyosabban érintettek az autista gyermeket nevelő szülők lehetnek” – mutatott rá Ungár Péter.
A kormányrendeletben megadott értékelési lista alapján egy szakértő vizsgálja majd meg és pontozza az otthonápolásra szoruló fiatalok önellátási képességét. A szempontok között olyan is szerepel például, hogy mennyire igényel segítséget egy gyerek az étkezésben, az öltözködésben vagy a tisztálkodásban.
„Nagyon sokan kimaradnak, például a ritka betegséggel élők, az epilepsziások, azok a gyerekek például, akik 24 órás felügyeletet igényelnek, bár mondjuk önellátók egyébként, ezek most abszolút kiesnének” – emelte ki Csordás Anett, a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület elnöke.
A pontozás júliustól indul, addig mindenki megkapja az emelt ápolási díjat. A szakmai szervezetek egy része hiányolja az egyeztetést, a kormányzati kommunikáció szerint azonban fél év van arra, hogy a szempontrendszert megvizsgálják, és ha kell, módosítsák.