Megvalósíthatónak tartja az önfenntartó felsőoktatás rendszerét a Magyar Rektori Konferencia elnöke. Mezey Barna a Hír TV Rájátszás című műsorában ugyanakkor kifejtette: amennyiben az egyik oldalon csökken az állami támogatás – hiszen az a cél, hogy minél inkább visszahúzódjon a büdzsé –, akkor a másik oldalon azt kell lehetővé tenni, hogy az egyéb bevételekre szert tudjanak tenni.
A szerdai Magyar Nemzet egyébként arról ír, hogy hatalmas üzlet a magyar felsőoktatási intézményeknek a külföldi hallgatók oktatása, a hazánkba érkezők tandíjai ugyanis évi sok milliárd forintos bevételt jelentenek az intézményeknek, amivel kedvük szerint gazdálkodnak, és adózniuk sem kell utána. |
Mint mondta: amennyiben nem az állam finanszírozza őket, vagy csak részlegesen, akkor a felsőoktatási intézmények nem tudják pusztán a hallgatói befizetésekből fenntartani magukat. – Ezen túlmenően a piacból, ipari kapcsolatokból, a pályázati rendszerekből, a nemzetközi pályázatokból, a civil kapcsolatokból, az alumni rendszerből kell előteremteni azt az összeget, amelyből versenyképesen fenn tudják tartani magukat – tette hozzá.
Orbán Viktor Kőszegen egy rendezvényen korábban arról beszélt, Európa legversenyképesebb rendszere lehet majd az ágazat átalakítása után a magyarországi felsőoktatás, azt ugyanis szerinte „nem engedhetjük meg magunknak”, hogy a világ egyetemi rangsorainak első 200 helyén nincs magyar felsőoktatási intézmény. Ma a felsőoktatás rendszerében a lényegi struktúrát tekintve még minden rossz – hangsúlyozta. A miniszterelnök felhívta a figyelmet: a felsőoktatásban – csakúgy mint a népegészségügyben beszedett pénzekből – egy önműködő pénzügyi rendszerre van szükség, az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell folyamatosan működésben tartaniuk a felsőoktatást. Orbán az akár harmincéves futamidejű, egy- vagy kétszázalékos kamatozású diákhiteltől várja a megoldást.