Az 5500 hektáros terület a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozik, tizennyolc állattartó bérel itt földet. A főút másik oldalán, a réttel szemben fekszik az ezerhatszáz lelkes Kócsújfalu. „Sokan a gyerekeiket féltik, mert állítólag ettek a közös étkezésből még az elején, amikor nem volt híre annak, hogy mi ez a betegség. Hiába vannak beoltva, ha újra csak jönnek az újabb megbetegedések” – mondta egy kócsújfalui lakos.
A fertőzés forrása egy nádas lehetett, ahol az állatok legeltek, amelyek később elhulltak. Az életben maradt állományt beoltották. „A vakcinás védőoltás után mintegy tíz napot vesz igénybe, hogy kialakuljon a teljes védettség. Úgyhogy a tíz napon belüli megbetegedések, illetve elhullások biológiailag teljesen magyarázható tények. Ezért vannak az állományok helyi zárlat és megfigyelés alatt, hogy az elhullásokat a szakma szabályai szerint tudjuk kezelni” – közölte Péter István, az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal igazgatója.
Az állategészségügyi hatóság felvilágosító fórumot tartott a gazdáknak, és kiterjesztette a védőoltás területét. Jász-Nagykun-Szolnok megyében 2200 juhot, 2200 marhát, Hajdú-Bihar megyében pedig további 1200 marhát és 1400 juhot oltanak be térítésmentesen. „Leginkább amiatt nyugodtak meg a kedélyek, hogy bejelentették, az országos szerv elrendelte az állatok oltását, és nem a gazdák viselik az oltás költségeit. A terület, ahol ez érvényes ez a rendelkezés, az érintett telephelytől Tiszafüred irányába is és Debrecen irányába is 3-3 kilométeres sáv” – közölte Pintér Erika Tiszafüred polgármestere.
A védőoltás ezer forintba kerül, míg egy elhullott állattal 200-400 ezer forint kár éri az állattartót.