A Frauheim-család 2012-ben vágtak bele az építkezésbe, egy helyi generálkivitelezőt bíztak meg a munkálatokkal.
„A szigetelések nem megfelelően készültek el, a vízzáró szigetelések nem megfelelően készültek el, a tető anyaggal nem volt megelégedve a kivitelező, mert nem tőle vettük a tető anyagot, hanem saját magunk gyártattuk le. Ilyen alapvető dolgok tűntek fel nekünk” – mesélte Illés Eszter.
Ezután egy szakértőt kértek fel arra, hogy nézzen körül az építkezésükön. Ő azt javasolta, hogy azonnal bontsák fel a szerződést a kivitelezővel, mert komoly bajok vannak a munkájával. Így is tettek, az ügy pedig a bíróságra került. Két évnyi pereskedés után a bíró 7 millió forint kártérítés megfizetésére kötelezte a kivitelezőt, aki viszont azóta sem törlesztette az adósságát, pedig még a végrehajtó is járt nála.
Szakértők szerint mindez elkerülhető lett volna, ha megfizetnek egy építési műszaki ellenőrt, aki a család érdekeit képviseli az építkezésen.
„Az egész műszaki tartalmat és a folyamatos megvalósulást is figyelemmel tudja kísérni. Tudja nézni az építési naplót, hogy tényleg vezetik-e. Meg tudja nézni a minőség tanúsítványokat, hogy megfelelő minőségi terméket akarnak-e beépíteni. Tehát mindent tud ellenőrizni, amit mi nem feltétlenül tudunk laikusként megtenni” – mondta Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője.
Ami még ennél is fontosabb, hogy az építkezés előtt érdemes utánanézni a kivitelező cégének, például az interneten hozzáférhető céginformációs rendszer segítségével. Ma már az albertirsai család is elismeri, hogy szinte elengedhetetlen egy műszaki ellenőr bevonása, akkor is, ha néhány százezer forintba kerül, mert ellenkező esetben milliós bukás lehet a vége. Ha pedig már megtörtént a baj, az építtetőknek érdemes rendőrségi feljelentést tenniük.
Tekintse meg a teljes műsort: