A Hableányt festették fel a fővárosban a Margit híd déli lábánál, a pesti oldal középső áttörését jelző bójára a tavaly május végén szerencsétlenül járt magyar hajón életüket vesztők emlékére.
Ismert: május 29-én este Budapesten a Dunán hegymenetben hajózó, svájci bejegyzésű, ám norvég tulajdonú Viking Sigyn szállodahajó a Margit hídnál utolérte a Hableány sétahajót, amit fellökve maga alá gyűrt és pillanatok alatt elsüllyesztett. A katasztrófában a 33 dél-koreai turista közül 26 odaveszett, egyikük holttestét azóta sem találták meg. A hajó kétfős magyar személyzete, a kapitány és a matróz is életét vesztette.
A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség 2019. november 28-án emelt vádat halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétsége és 35-rendbeli cserbenhagyás miatt a Viking Sigyn ukrán hajóskapitánya ellen. A vád szerint Jurij Csaplinszkij szabályszegései miatt történt a májusi a katasztrófa.
A vádhatóság az eljárás során végig azt a szakmai álláspontot képviselte, hogy ellene a szökés határozott veszélyére és más okokra is figyelemmel a legsúlyosabb kényszerintézkedés szükséges és indokolt. Az ügyészség ezért a vádiratában indítványozta, hogy a perbíróság rendelje el a vádlott letartóztatását.
A vádiratot szignálták az ítélkező perbíróra, aki szinte azonnal elrendelte Csaplinszkij ismételt letartóztatását, akire a vád szerinti bűncselekmények miatt kettőtől tizenegy évig tartó szabadságvesztés szabható ki.
Így a perbíró szerint valóban tartani lehet az ukrán férfi szökésétől. A kerületi ügyészség indítványa alapján a perbíróság, a Pesti Központi Kerületi Bíróság december 16-án letartóztatta a kapitányt, akit korábban a nyomozási bíró kétszer is kiengedett a letartóztatásból.
Az ügyészség egyébként kilenc év szabadságvesztést ajánlott Jurij Csaplinszkijnak, amennyiben teljes körű beismerő vallomást tesz, valamint lemond a tárgyalás jogáról, ám az idős ukrán hajóskapitány ragaszkodik a perhez.
A Hableány üzemeltetőjének jogi képviselője, Sógor Zsolt ügyvéd elmondta a Magyar Nemzetnek, a tárgyalások megrekedtek a biztosítók, illetve a Viking-hajók üzemeltetője, a Viking River Cruises illetékeseivel, miután az ellenérdekelt felek egyelőre elzárkóznak a kártérítéstől, amiért a jogász szerint vélhetően perelniük kell majd. Csak a Hableány üzemeltetője, a Panoráma Deck Hajózási Kft. egy-másfél milliárd forintnyi kártérítésre tart igényt a történtek miatt.