„Vigyázzatok, amikor beléptek, mert nagy ötös üvegek vannak, az egyből ketté vágja az ember talpát!” – A felvételek alapján nehezen hihető, de az épület néhány éve még iskolaként funkcionált – 2003-ban záratta be a csepeli önkormányzat. A lakótelep közepén álló ingatlant néhány évvel később a MSZP-s testület telekcsere útján izraeli befektetőknek értékesítette. Az egykori igazgató, Németh Szilárd polgármester azt mondja, az iskola kábítószeresek, hajléktalanok és fémtolvajok tanyája lett – a környéken élők már félnek hazamenni.
– Elnézést, én úgy gondolom, hogy a tulajdonhoz vannak kötelmek is. Ezek a kötelmek le vannak írva jogszabályokba, ezeket nem tartja be, büntetést nem fizeti be, mit kellene csinálni?!” – fogalmazott Németh Szilárd polgármester.
„Be van kerítve, nem igaz, hogy nem törődünk vele, tavaly levágtuk a parlagfüvet” – az offshore hátterű izraeli befektető képviselője azt állítja, ők az iskola helyére lakóparkot akartak építeni, de ezt később épp a telket értékesítő önkormányzat nem engedélyezte. Hajdú Katalin mediátor szerint átverték őket.
„Igaz, hogy a bírságokat nem fizetjük be, de ennek is megvan az oka, mi nem szeretnénk politizálni, mi ezt kimondottan a magyar független bíróságra bízzuk – mondta Hajdú Katalin. – Nekünk egy egymilliárdos kártérítési igényperünk van beadva, mert az akkori önkormányzat nem teljesítette, és a mostani sem” – tette hozzá a mediátor.
Mit ígért Csepel korábbi vezetése?
Azt, hogy Csepel előző vezetése pontosan mit vállalt vagy mit ígért a külföldi befektetőnek, nem világos. „Minden abba az irányba ment, hogy az MSZP-t onnan kipaterolni – közölte a volt MSZP-s alpolgármester. – Ez megtörtént, de az összes ügyet akkor rendezni kell. Az nem úgy van, hogy elvállalom, ami kedvező, ami meg nem kedvező, azt nem vállalom el. Ez a politika!” – nyilatkozta Orosz Ferenc.
Németh Szilárd polgármester azt mondja, a helyzet tarthatatlan, ezért csütörtökön a csepeli testület úgy döntött, 1 forintért visszavásárolja az iskolát. Ha nem adják oda, akkor kisajátítják.