Elég nagy a szórás a kezdő diplomás fizetések tekintetében: hétféle végzettséggel is bruttó 700 ezernél magasabb fizetésre számíthatnak a pályakezdők, viszont bruttóban a 300 ezer forintot sem éri el azoknak a frissdiplomásoknak az átlagbére, akik a három legrosszabbul fizető alapszak valamelyikén végeztek – derült ki a Diplomás Pályakövetési Rendszer adataiból, amelyben a diplomás béreket veszi górcső alá.
Melyik alapszakos diploma a legkifizetődőbb?
Míg az alábbi három alap diplomával lehetett a legkevesebbet keresni 2023 decemberében:
- a régészettel 265 930 forintot,
- a környezetkultúra szakkal 289 420 forintot, illetve
- az animáció diplomával 293 759 forintot bruttóban,
ahogy korábban a Világgazdaság is megírta, a Diplomás Pályakövetési Rendszer 2024-es, legfrissebb – 2021/2022-ben végzetteket is vizsgáló adatai alapján a legmagasabb pályakezdő fizetésekre az alkalmazott közgazdaságtan, nemzetközi gazdálkodás és vállalati pénzügyek alapszakon végzettek számíthatnak. A legmagasabb fizetést az alkalmazott közgazdaságtan alapszakon végzettek érhetik el, esetükben a pályakezdők fizetése bruttó 637 110 forint, a második helyre a nemzetközi gazdálkodás alapszakon végzettek fizetése sorolható, a bruttó 595 143 forinttal, a harmadik helyen álló vállalati pénzügyek alapszak esetében a pályakezdők átlagosan bruttó 559 829 forintot vihetnek haza.
Melyik a legmagasabb diplomás kezdőbér?
Létezik azonban olyan diploma, amely megszerzését követően a pályakezdők még ezeknél is magasabb fizetéssel számolhatnak. A Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai szerint az osztatlan képzések közül a legtöbbet az általános orvosi diplomával lehet keresni.
A frissen végzett orvosok átlagosan bruttó 1 070 677 forintos fizetésre számíthatnak, ehhez képest a pályakezdő fogorvosok átlagbére bruttóban 528 020 forint, de a gyógyszerészek is csak bruttó 686 176 forintot visznek haza. Az általános orvosi szakot a hallgatók valamivel kevesebb, mint 13 félév alatt végezték el, a diplomaszerzésük előtti utolsó hónapukban mintegy 20 százalékuk már dolgozott – írja az Eduline.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Canva