A megfigyelők értékelése szerint a magyar politikai, választási, jogi és médiakörnyezet lehetővé teszi valamennyi politikai párt és mozgalom tisztességes és szabad versenyét
– áll abban a Magyar Nemzet számára eljuttatott sajtóközleményben, melyet az Alipro nevű csehországi szervezet választási megfigyelő missziója jegyez. A csehek tapasztalatai szerint a magyarok megfelelően gyakorolhatták szavazati jogukat és választhatták meg országgyűlési képviselőiket.
„Megfigyeléseik alapján a misszió tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy
a magyar választási folyamat szilárd, és gyakorlatilag nem hagy teret választási csalásnak. Ezek a következtetések a népszavazásra is vonatkoztathatók”
– olvasható az összegzésben.
A közleményből kiderül, hogy a megfigyelő misszió tagjai folyamatosan figyelemmel kísérték a választási kampány megfelelő lebonyolítását, beleértve a választási reklámokat és a média általános helyzetét.
A választási kampány során a megfigyelők megállapították, hogy jelentős számú választási plakátot rágalmazó feliratokkal vagy az ábrázolt személyeket gúnyoló matricákkal csúfítottak el. „Ez a vandalizmus főként a nagyvárosokban volt jellemező, és elsősorban a Fidesz–KDNP, valamint a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjeit érintette” – írták.
Megfigyeléseik szerint
a magyarországi médiapiac alapjában véve kiegyensúlyozott, bár polarizált, egyes médiumok nyíltan kiállnak az egyik vagy másik párt mellett.
„Mindazonáltal
mind az ellenzéki, mind a kormánypárti erők szabadon hozzáférhetnek a médiához, és a sajtó piaci részesedése nagyjából egyenlően oszlik meg a politikai vonalak mentén.
A médiapiacon számos nagy szereplő van jelen, amelyek a sajtótermékek széles portfóliójával rendelkeznek, emellett számos kis, független médiaszolgáltató is létezik” – fogalmaztak.
Mint írták, „a közösségi média egyre inkább a kampányolás és a hírekhez való hozzáférés fontos színterévé válik, mivel sok választópolgár a közösségi médiára elsődleges információforrásként tekint, és számos hírportált az ott található linkeken keresztül tekint meg”. „Ennek kapcsán érdemes rámutatni, hogy egyes sajtótermékeket minden látható ok nélkül »árnyéktiltással« sújtanak, azaz a Facebook mesterségesen szűkíti az elérésüket, így korlátozva a hírfogyasztók hozzáférését” – jegyezték meg.
A választások napján a misszió tizenöt szavazóhelyiséget látogatott meg, ahol azt tapasztalták, hogy a delegáltak
minden törvényes eljárást szigorúan betartottak.
Emellett a választási eljárás minden egyes lépését a választási bizottság legalább két tagja végezte, így ellenőrizték egymást. A választókörökbe érkező szavazóknak legalább két dokumentumot be kellett mutatniuk, továbbá a választási névjegyzéket is alá kellett írniuk. A beszámoló szerint a szavazatszámlálásban a bizottság minden tagja részt vett, így ellenőrizték is egymás munkáját. Szabálysértést a misszió sehol nem tapasztalt.
Magyar Nemzet