A magyar népesedés helyzete nem egy a problémák közül, hanem maga a probléma, idézte a miniszterelnököt a család- és ifjúságpolitikáért felelős helyettes államtitkár az első Karpát-medencei Demográfiai Konferencián. Beneda Attila rámutatott arra is, hogy családonként átlagosan egy gyermekkel kevesebb születik, mint amennyit a magyar szülők korábban szerettek volna.
„A legfontosabb feladatunk és küldetésünk az, hogy megtaláljuk azokat válaszokat, hogy miért is nem születnek meg ezek a gyermekek. A legnagyobb feladatunk emellett az, hogy lebontsuk ezeket a gátakat, lebontsuk ezeket a korlátokat, amik a fiatalokat a gyermekszüléstől, gyermekvállalástól elválasztják. Azt hiszem az államigazgatásnak, a kormányzatnak ez a legfontosabb feladata” – fogalmazott az Emmi helyettes államtitkára.
A demográfia krízisre összetett választ kell adni, hangsúlyozta a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke. „Nincs egy olyan dolog, amire azt mondjuk, hogy ez mindennek a kulcsa, és ezen kell változtatni és akkor minden megoldódik. Sokfélék az emberek, sokféle problémával, mindenkinek más dolog az, ami meghozza azt a továbblépési lehetőséget, hogy családot alapíthasson illetve gyermeket vállaljon” – hangsúlyozta Pataki János.
A Szövetség a Közös Célokért elnöke azt emelte ki, hogy a kérdésben fontos a tapasztalatcsere, illetve hogy a gyakorlatban is megvalósítható megoldás szülessen a problémára. „A gyakorlati életet tekintsük szem előtt. Ugyanis a társadalomnak az egyben tartása, a családoknak az egyben tartása, megerősítése, az a legkeményebb gyakorlat, mert sem családot, sem társadalmat csak elméletekkel szervezni, fenntartani nem lehet” – mutatott rá Duray Miklós.
A Kárpát-medencei Demográfiai Konferenciát Dunaszerdahelyen rendezték meg, a cél pedig, hogy a jövőben valamennyi régióban a szakemberek és az érdeklődők szakmai erőadásokon keresztül, együtt találjanak megoldást a problémára