Több mint 50 milliárd forintra tehető a veszteség a sertéságazat és egyéb tőkehúsok tekintetében, amióta a betegség felütötte a fejét. Az export volumen 2017-ben 113 millió dollár volt, azonban az afrikai sertéspestisnek köszönhetően 2018-ra ez mintegy 70 százalékkal visszaesett.
Japán az élelmiszerexport vonatkozásában az első számú partnere hazánknak, ezért az export tilalmának részleges feloldását próbálja elérni a kormány a szigetországban.
„Nagy lépést tettünk abban az irányban, hogy megállapodjunk Japánnal abban a kérdésben, hogy a sertéshús tekintetében ugyan olyan megállapodás szülessen, mint tavaly a baromfi tekintetében” – mondta Budai Gyula a Hír TV-ben azt követően, hogy hazaérkezett a Japánban zajló tárgyalásról.
Elmondta, nyáron egy delegáció érkezik tőlük Magyarországra, ahol a japán tisztifőorvossal együtt megtekintik a hazai állományt, „ezt követően megszülethet a megállapodás.”
„Igyekszünk megőrizni a partnerállamokat, Magyarország mindent megtesz” – így Budai Gyula.
Hangsúlyozta, Magyarország házi sertésállományában az elmúlt egy évben nem mutattak ki afrikai sertéspestist, a vadállományban a legutolsó feljegyzés februári.