Ha a lélek és a szellem emberei beszélnek egymással, akkor előbb utóbb a fegyverek is elhallgatnak – mondta megnyitó beszédében Balog Zoltán. Az Emberi Erőforrások minisztere a zsidó és keresztény közösségek együttéléséről rendezett tihanyi konferencián a párbeszéd fontosságára hívta fel a figyelmet.
„Az elhallgatásnál nincs rosszabb. Akkor és ott kezdődik a baj, ha vannak, akik elhallgatnak, mert akik elhallgatnak és egymással már nem akarnak szóba állni, azok előbb-utóbb el is fordulnak egymástól, azok előbb-utóbb nemcsak értetlenek lesznek egymás iránt, hanem előbb-utóbb még ellenségekké is tudnak válni” – fogalmazott Balog Zoltán.
A 70 évvel ezelőtt kezdődött magyarországi deportálásokra utalva Erdő Péter bíboros kijelentette: mindig emlékeznünk kell a múltra, hogy a jövőbe tekinthessünk. „Hogyan torzulhatott el egy társadalom működése annyira, hogy ilyen szörnyűségek fakadtak belőle. De közben felvillannak a hosszú, közös történelem értékei is, az alkotó együtt élés, a kultúra teremtés új és új időszakai” – mondta a bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti főegyházmegye érseke.
A keresztény–zsidó párbeszéd nem új keletű dolog, az egész emberiséget megrázó holokauszt után azonban újraértelmezték – mondta a Mazsihisz elnöke. „A párbeszéd alanyai elismerik egymás önálló vallási identitását és azokat a közös értékeket keresik, melyek az egész emberiség békés fejlődését, a különböző népek és a vallások egymás mellett élését segíti” – hangsúlyozta Heisler András.
A konferencián Izrael állam magyarországi nagykövete azt mondta: csak az oktatáson keresztül teljesíthetik a közös küldetésüket, ami a tolerancia terjesztése és a fanatizmus vadhajtásainak kiírtása. Ilan Mor szerint ezért az összes iskolában és a templomokban is azt kell tanítani, hogy a közös gyökerek miatt egyetlen keresztény sem lehet antiszemita.