Az összes banki papírt összegyűjtötte Pető Sándorné. A nyíregyházi asszony tavaly december végén jelezte, hogy végtörlesztené hárommilliós hitelét. Először azt írták neki, hogy erre február 23-ig van lehetősége, majd – mivel korábban pénzhez jutott – január 30-án átutalta a szükséges összeget, ami január 31-én érkezett meg a bankhoz. Hiába ment be a pénzintézetbe az átutalási bizonylattal, nem fogadták el kérelmét.
– Semmilyen felvilágosítást nem kaptam, hogy január 30-án vagy fel kell mutatni, vagy be kell fizetni, vagy át kell utalni, semmit, én januárban voltam vagy háromszor-négyszer a bankban, szinte már szégyelltem bemenni, mert az emberről azt gondolják, hogy buta – fogalmazott a Hír Televíziónak Pető Sándorné.
Morvai Gábor, a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének (Fome) szóvivője azt állítja, hogy rengetegen keresik meg őket hasonló panasszal.
– Az értelmezési kérdés, hogy vajon az kell-e, hogy a pénz megérkezzen a hitelt nyújtó bankhoz, vagy az átutaláshoz szükséges valamennyi lépésnek eleget tegyen; azt javasoljuk neki, hogy ha elutasítják a panaszát a bank részéről, akkor továbbítsa ügyét a pénzügyi békéltető testülethez – tanácsolja a Fome szóvivője.
A fogyasztóvédő szerint a tárgyalások után a testület arra is kötelezheti a bankot, hogy utólag fogadja be az ügyfél kedvezményes végtörlesztését. A Hír Televízió kereste az érintett pénzintézetet is, levélben azt válaszolták, hogy bár nem volt kötelességük, minden ügyfelet értesítettek a határidőről. A bankok végtörlesztési gyakorlata miatt a pénzügyi felügyelethez majdnem tízezer panasz érkezett, sok ügyfelet annak ellenére nem engedtek kiszállni a hitelből, hogy minden előfeltételnek megfeleltek. A jogsértések miatt a PSZÁF eddig 68 millió forint bírságot szabott ki.