Az egész világ megismerhette Amanda Todd történetét. A 15 éves kanadai lány papírcetlikre írva mesélte el, hogy miként vált a pedofília áldozatává. Az interneten ismerkedett meg egy férfival, akinek megmutatta melleit. A férfi kinyomozta az adatait, majd közzétette a lány fényképét a világhálón. Amandát zaklatni kezdték, a sorozatos megaláztatások miatt a droghoz és az alkoholhoz nyúlt, majd öngyilkos lett.
A hasonló esetek megelőzésére a kormány a Nemzeti Adatvédelmi Hatósággal közösen indít programot. Januártól a diákokat interaktív osztályfőnöki órákon tanítják meg az internet tudatos használatára.
– Ezen a másfél órás foglalkozáson tulajdonképpen a diákok szembesülhetnek azzal, hogy mi minden történhet velük az interneten keresztül. Hogy mi minden adatot tesznek nyilvánossá, vagy hány jogsértést követnek el akár naponta az interneten. Akár abból kifolyólag, hogy nem is gondolják és a legjobb szándék szerint csak a barátjukról, saját magukról szeretnének egy-egy tartalmat feltölteni – mondta Balatoni Mónika.
Az államtitkár hozzátette: a közintézményeknek és a nyilvános könyvtáraknak jövő szeptembertől szűrőprogramot kell telepíteniük számítógépeikre, hogy a fiatalok ne érhessenek el káros tartalmakat az interneten.
– Halálos áldozatai is vannak ezeknek az internetes zaklatásoknak, amelynek rendkívül sok fajtája fordul elő, akár a fenyegető e-mailek küldözgetése, de a bántó kommentek, a kiközösítés, az internetes zaklatás, ezek mind-mind olyan esetek, amelyek önértékelési problémát, zavarokat okozhatnak, depressziót, az egész családot érintő konfliktusokat okoznak – fogalmazott Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke.
Az adatvédelmi hatóság jogászok, informatikusok, pszichológusok és pszichiáterek közreműködésével felvilágosító kiadványt állított össze, amelyben konkrét esetekkel hívja fel a 10-16 évesek figyelmét az internet veszélyeire.