Győrffy Balázs, a NAK elnöke a petíció aláírása előtt sajtótájékoztatón azt mondta, erkölcsi kötelesség csatlakozni ehhez az össznemzeti ügyhöz, amely komoly kihatással van a kárpát-medencei magyarság sorsára.
Mint fogalmazott, fel kell hívni az Európai Unió figyelmét a nemzeti kisebbségek helyzetére, amelyek sok esetben ki vannak téve az asszimilációnak, az elvándorlásnak és az elszegényedésnek. "Sokszor fennmaradásukért kell küzdeni, és ezt nem egy esetben ellenszélben teszik" - fogalmazott, hozzátéve: a kezdeményezés sikere évekre meghatározhatja a kárpát-medencei magyarság jövőjét.
Ezért fontos, hogy megteremtsük a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés esélyegyenlőségét - emelte ki Győrffy Balázs arra hivatkozva, hogy az adott országnak jutó uniós fejlesztési források elosztásánál torzulás látszik a kisebbségek hátrányára. Jakab István, a Magosz elnöke elmondta, hogy a falugazdász hálózatokon keresztül lehet elérni a petíciót. Arra biztatott minden gazdálkodót, keresse falugazdászát, és írja alá a kezdeményezést. Ezen kívül a Magosz rendezvényein is gyűjtik majd az aláírásokat. Mint mondta, minden kisebbség értéket hordoz, és ezek megtartása, fennmaradása egyben az anyaország értékeit is emeli.
Azt mondta, száz évvel a trianoni tragédia után ezzel a kezdeményezéssel segíteni lehet a nemzeti kisebbségeket, "meg kell mutatnunk, hogy számíthatnak ránk".
A sajtótájékoztatót szervezők közölték, hogy a szerdai rendezvénynek helyet adó Magyarság Háza is csatlakozik a kezdeményezéshez. Ennek célja, hogy az Európai Unió a kohéziós alapokra vonatkozó döntéseinél és a saját intézkedései során elősegítse az őshonos nemzeti kisebbségek szülőföldön való boldogulását és gyarapodását. Hét országból egymillió támogató aláírásnak kell összegyűlnie május 7-ig.
MTI