A pécsi kutatók a beültetésre váró embriók tápoldatában találtak egy olyan fehérjét, melynek magas aránya csökkenti a beavatkozás sikerességét. A vizsgálatok két évig tartottak, az Európai Unió 755 millió forinttal támogatta. Ezzel kapcsolatban a Pécsi Tudományegyetem tíz világszabadalmat jelentett be. „Tulajdonképpen azt a tápoldatot vizsgáljuk csak, amiben az embrió fejlődik, és azt követően, hogy eltávolításra kerül ebből, ami amúgy is megtörténne, csak a tápoldathoz nyúlunk, csak abban végzünk vizsgálatokat, és igazából így tudjuk elérni azt, hogy melyik jobb minőségű embrió az esetlegesen több nyert közül” – mondta Várnagy Ákos, a Pécsi Tudományegyetem Reprodukciós Központjának szakmai vezetője.
Ha a módszer elterjed, a mesterséges megtermékenyítés sikeressége az eddigi 34-35 százalékról 50 százalék fölé emelkedhet. A beültetés előtt a gyermek neme is megállapítható, ami az örökletes betegségek miatt fontos információ. „Én úgy gondolom, hogy ha csak a fehérjeutat nézzük, az körülbelül egy év, mire a módszer beáll és elkészül. Aztán hogy mikorra jut el minden lombikbébi-laboratóriumba, az már üzleti kérdés, ahhoz én nem értek” – mondta Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora.
Évente mintegy hatezer mesterséges megtermékenyítés történik Magyarországon, a várólistán több mint tizenkétezren vannak. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fejenként maximum öt beültetést támogat, egy-egy próbálkozás körülbelül félmillió forintba kerül.