Így Győrben a legnagyobb a hiány, tíz sofőr, hét ápoló és két orvos státusza üres. Sokan vannak, akik itthon csak részmunkaidőben dolgoznak, és emellett vállalnak Ausztriában munkát. Begya László, a Magyar Orvosi Kamara megyei elnöke szerint az alacsony fizetések és a rossz munkakörülmények miatt a jól képzett egészségügyi munkaerő valósággal menekül a szomszédos országba.
Méltatlan körülmények
Évek óta kényelmetlen, szűk ruhákban dolgoznak a győri mentők. A régi munkásőrlaktanyából kialakított állomásépületben nyomvályút kellett maratni a garázs aszfaltjában, különben nem férne ki a rohamkocsi a bejárókapun. A mentők azt mondják, ha valaki, aki bekopog hozzájuk, büntetlen előéletű, nincs 40 éves, de van ápolói érettségije és C típusú jogosítványa, azonnal felveszik, de az illetőnek pótlékokkal együtt 118 ezer forintos fizetést tudnak felajánlani. Ausztriában ezért 2000 eurót kaphat, ami mostani árfolyamon meghaladja a 600 ezer forintot.
A Magyar Orvosi Kamara megyei elnöke úgy látja, az elvándorló mentőorvosok és szakápolók elsősorban a szakmájukban vállalnak munkát Ausztriában is. Azzal a képzettséggel, ami van nekik, főleg itt az oxyológus szakorvosokra gondolok, Nyugaton is el tudnak helyezkedni a jelenlegi fizetésük többszöröséért. Az itthoni fizetések pedig tudjuk jól, hol állnak. A mentő szakápolókból nem tudom pontosan, hogy szakmán belül van-e az elszívás – tette hozzá
Egy Ausztriában dolgozó szakápoló elmondta: szociális otthonban helyezkedett el, de van olyan volt kollégája, aki zongoracipelőként dolgozik a bécsi operánál.