Patai Zoltán és zenekara adta meg az alaphangot az auschwitzi cigánytábor felszámolásának 74. évfordulójának alkalmából rendezett konferencián.
Minden évben össze kell jönnünk valahol, remélem egyre több helyen, hogy erre a napra megemlékezzünk, hogy ezt a napot közösen meggyászoljuk
- a társadalmi felzárkóztatásért felelős helyettes államtitkár szerint kettős feladata van a kormánynak és a társadalomnak, az emberi emlékezet, valamint a történeti hűség történelmi hűséggé alakítása.
A közös emlékezetünk része az is, ami tragikus, mint például a roma holokauszt, aminek az emlékét ma ünnepeljük. Ilyenkor ünnepeljük a hőseinket is, azért mondtam az ünneplést és nem csak a megemlékezést, mert ebben mégiscsak, bármennyire tragikus, benne van az ünneplés is. Hiszen ezek az emberek, akik túléltek, ezek az emberek, akik meghaltak, de de küzdöttek az életükért, ezek az emberek, ezek a cigány emberek hősök is egyben
- mondta Langerné Victor Katalin.
A parlament nemzeti összetartozás bizottságának tagja is az emlékezést és az emlékeztetést emelte ki. Zsigmond Barna Pál hangsúlyozta, a kormány mindig is kiemelten kezelte a roma kérdést.
Mi a romákban erőforrást látunk, ez legyen az a vezérelv, ami minket a jövőre nézve is összeköt, vezérel. Nagyon sok eredményt értünk el az elmúlt években a kormányzat segítségével és itt az önkormányzat segítségével is, ezeket közösen őrizzük meg és a továbbiakban tűzzünk ki célokat annak érdekében, hogy tovább haladjunk a roma-magyar együttműködés útján
- mondta a képviselő.
A konferenciának idén Újpest adott otthont. A kerület alpolgármestere elmondta, az önkormányzat 13 éve július 11-én fáklyás felvonulással emlékezik meg a holokauszt összes áldozatára.
1944. augusztus másodikáról harmadikára virradó éjszaka számolták fel az auschwitz-birkenaui elkülönített cigánylágert, kivégezve az utolsó háromezer lakóját. Újpestről majdnem egy hónappal korábban, 1944.07.11-én, engedve a náci pusztító ideológiának, korra és nemre való tekintet nélkül hurcoltak el tízezer zsidó és roma származású embert. Újpest önkormányzata 13 éve, július 11-t nyilvánította újpesti gyásznappá, ezen a napon fáklyás felvonulással emlékezünk a holokauszt valamennyi áldozatára és túlélőjére
- mondta el Molnár Szabolcs.
Magyarország 1944. március 19-ei német megszállását követően kb. 30–70 000 romát, köztük gyerekeket, nőket és öregeket deportáltak.
Ombudsman: Nem csak a háborúban meggyilkolt áldozatokra emlékezünk
Közleményben emlékezett meg az Alapvető Jogok Biztosa Hivatala is. Szalayné Sándor Erzsébet ombudsmanhelyettes azt írta, különböző neonáci, újfasiszta és paramilitáris csoportok cigányellenes megnyilvánulásainak, támadásainak napjainkban is tanúi lehetünk, ezért augusztus második ezekre az áldozatokra is gondolnunk kell.
Szalayné állásfoglalást adott ki, melyben arra hívta fel a figyelmet, hogy „a két világháború közötti időszak üldöztetéseinek, majd a holokauszt történéseinek megfelelő módon történő oktatása minden szempontból kulcsfontosságú”. Szerint már az embereket már korán, egészen kis koruktól fogva kell tanítani valós történelmi ismeretekre, ezáltal később felismerik majd a „kirekesztő és gyűlöletkeltő szándékot”.