Egy pilóta élete múlhat azon, mennyire gyakorlott a vízben: több tíz kilós felszereléssel, szélsőséges időjárásban is tudni kell használni a mentőcsónakot, helikopteres mentésnél pedig azt is, hogy hogyan kapaszkodjon a csörlőbe.
„Fontos az is, hogy a képzésünk során megtanuljunk bánni a mentőeszközeinkkel, amik az ülésben vannak, meg a mellényben, illetve a nadrágban, meg azért egy kis vízbiztonságot össze kell itt szednünk, mert azért fontos, hogy ezeket tudjuk használni, és ki is tudjunk úszni azért a partra, hogyha ne adj Isten arra adódik sor” – mondta a kecskeméti Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis főhadnagya.
A vadászpilóták Kanadában tanulták meg a szükséges harcászati, repüléstechnikai ismereteiket. Kétéves kiképzésük után itthon folytatják a felkészülést. „Ez a Gripen átképzésük előtti fázis, gyakorlatilag ezek az emberek, ezek a vadászpilóták azok az a 7 fő, akik hazaérkeztek Kanadából és még a Gripen átképzésük megkezdése előtt el kell sajátítaniuk a mentőeszköz-ismereti ismereteket” – mondta a Szolnok Helikopter Bázis alezredese.
A vízi túlélő gyakorlat – ahogy az átképzés is –, eddig Svédországban volt, most először tartották a szolnoki helikopterbázison.