A védőnők szerint a hálózat megújítása több szempontból is indokolt. Ahhoz, hogy a gondozottak egyforma ellátást kapjanak, egységes, jobban szervezhető szolgálatra van szükség. „Egy egységes, országos szolgálattal ez sokkal jobban szervezhető. A soktelepüléses körzeteket másképp lehet esetleg kialakítani, vagy teljesen átláthatóbb szolgálatot lehet létrehozni” – mondta Gyarmathyné Doma Gabriella, a Veszprém megyei vezető védőnő.
Szakmai konzultációk országszerte
A védőnők részvételével ezekben a hetekben országszerte szakmai konzultációkat tartanak, hogy az érintettek ötletei alapján alakítsák majd ki az új jogszabályi háttérrel működő Nemzeti Védőnői Szolgálatot. „Nagyon sok javaslatot gyűjtött már be a miniszteri biztos asszony. Bizonyára szükség lesz majd arra is, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal szakmai egyeztetéseket folytasson. Erre akkor kerül majd sor, hogyha az ő tervük, rendszerelképzelésük megszületett” – szögezte le Szabó Erika területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár a KIM részéről.
Megújítanák a képzést
A szolgálat megújításának egyik alapja az lehet, hogy a működtetést az önkormányzatoktól az állam venné át. Megújítanák a képzést és szakképzést, de szó van a védőnők részmunkaidős, valamint rugalmas munkaidős foglalkoztatásáról is. A Norvég Alap 700 millió forintos támogatásával fejlesztik a szolgálat infokommunikációs eszközeit. „Kevesebb papíralapú dokumentáció fogja terhelni a kolléganőket, illetve a társszakmák képviselői is fogják látni az aktuális gondozotti dokumentációt, gondolok itt a háziorvosokra, házi gyermekorvosokra, szülész-nőgyógyász szakorvosokra. Nem kell külön telefonálgatni, vagy külön keresgélni egymást egy adott ügyben. Lényegesen gyorsabb és lényegesen hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé ez a fejlesztés” – fejtette ki Bábiné Szottfried Gabriella miniszteri biztos.