„Látható, hogy 40-45 mm között van a lángmagasság, ami megfelelő.” – Gyertyákat és mécseseket vizsgálnak a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság laboratóriumában. A lángmagasság mellett nézik a mécsestartók hőállóságát, stabilitását, de azt is, hogy mennyi idő alatt lehet eloltani egy gyertyát.
„Egy olyan gyertya, ami vonzó lehet a gyermekek számára például élelmiszernek néz ki vagy esetleg valami kisállatfigura, akkor azt még nem megnyújtott állapotban is óvatossággal kezeljük, hiszen a gyerek nemcsak úgy játszhat vele, hanem a szájába veszi, és a különböző mérgező anyagok is veszélyesek lehetnek, illetve hogyha elkezdi rágcsálni, és lerág róla darabokat, akkor ez esetleg fulladást okozhat” – figyelmeztet Várfalvi Bálint laboratóriumi mérnök.
Mindenszentekkor és halottak napján sokan otthon is mécsest, gyertyát gyújtanak. A statisztikák szerint ilyenkor az átlagosnál több a lakástűz. „Mindenképpen olyan gyertyát érdemes vásárolni, amelynek a kanóca középen helyezkedik el – mondja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője. – Amely külsőleg már rongálódott, roncsolódott gyertya azt nem érdemes megvásárolni. Természetesen ez a vizsgálat egyelőre csak figyelemfelhívás a veszélyek elkerülése végett, a jövő évben tervezi a hatóság, hogy témavizsgálat keretében ellenőrzi majd a kereskedelmi forgalomban fellelhető termékeket” – közölte Fülöp Zsuzsanna.
A fogyasztóvédelmi hatóság egyelőre nem talált olyan terméket, amelyet ki kellene vonni a forgalomból.