27 üzletet kellett átmenetileg bezárnia a Tescónak tavaly szeptemberben, amikor a dolgozók egy része sztrájkot hirdetett az alacsony bérek miatt. Statisztikai adatok szerint több mint félmillión dolgoznak Magyarországon a kereskedelemben. Közülük mintegy 400 ezren kiskereskedelmi alkalmazottak. Bár a munkaerőhiány miatt az elmúlt időszakban emelkedtek a bérek, a bolti eladók, árufeltöltők és pénztárosok átlagfizetése még mindig csak 214 ezer forint körül mozog. A kisboltoknál még rosszabba helyzet, sok helyen csak hivatalosan csak a minimálbért kapják meg a dolgozók.
„Lehetnek eltérések, mert van, ahol csak a minimálbért fizetik. Ez jellemző főleg a vidéki településekre, de azoknál a nagy láncoknál, akik hasonló munkakörben dolgoznak, ott minimális az eltérés, mert azt az üzletpolitikát folytatja a vállalat, pont a létszámhiányból kifolyólag, hogy próbálja azokat a béreket biztosítani, amivel még ott tudja tartani a munkavállalókat. A kis kereskedelmi egységeknél előfordul, hogy minimálbérre vannak bejelentve” – jelentette ki a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, Bubenkó Csaba.
Nem csupán kisboltok és nagy áruházláncok között van eltérés. A kereskedelmi alkalmazottak szakszervezetének elnöke szerint egy-egy cégen belül is vannak eltérések.
„Ha az ország nyugati részét nézzük, akkor nem ritka, hogy egy budapesti bérhez képest 15-16 ezer forint eltérés tapasztalható, de van kiugró is, ahol mondjuk 40 ezerrel magasabb az a bér, ott a nyugati határszélen, mint amit Budapesten keresnek, vagy akár a keleti határszélen. Az a probléma, hogy ezt a munka törvénykönyve lehetővé teszi. Tehát a 2012-es munka törvénykönyvébenben erre van lehetőség, ez nem tilos. Az indoklás általában az ,hogy azt mondják, hogy ott alacsonyabbak a megélhetési költségek. Ebben részben nyilván van igazság, de mindenben, mert a gáz a villany ugyan annyiba kerül mindenkinek. Inkább az van emögött, hogy ott annyiért is lehet munkaerőt kapni, és nem biztos, hogy szeretnének ennél többet fizetni” – értékelt Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének vezetője.
A szakszervezetek már megkezdték az egyeztetéseket a 2019-es bérfejlesztésekről. Bár a kormány még nem nyilatkozott az esetlegesen várható minimálbér emelésről, a kereskedelemben dolgozók mindenképp legalább 10 százalékot meghaladó béremelést akarnak elérni.