Mi Károlyi Mihály szerepe? Mi volt az őszirózsás-rendszer hosszútávú hozadéka? Erről beszélgettek az adás résztvevői. Rögtön felidézték azt, az immár lassan 18 évvel ezelőtti vitát, amikor első alkalommal 2000-ben, Debrecenben avatott Tisza Istvánnak szobrot Orbán Viktor. A vita ekkor tetőfokára hágott: Károlyi Mihály Tisza Istvánnal szemben. Azóta már áll Tisza István szobra a Kossuth téren, 10 évvel ezelőtt azonban még nem zajlott le az emlékezetpolitikai fordulat.
Salamon Konrád, az MTA doktora szerint mind Tiszának, mind Károlyinak részigazságai és fatális tévedései egyaránt voltak, a helyzet korántsem egy fekete-fehéren eldönthető kérdés. A forradalom egy spontán folyamat eredménye volt, nem szervezett puccs volt. Mindenhol forradalmak törtek ki. Károlyiék az osztrák magyar monarchia tudatos felszámolásának útjára léptek és folyamatosan radikalizálódtak egészen a Tanácsköztársaság képviselte tragikus végkifejletig.
Két történelmi lehetőség, melyből mindkettő kisiklott, s mindkettőt a mai politikai oldalak „kiteljesíteni” vágynak. Salamon Konrád szerint a „köztársaság nem a baloldaliság szinonimája”, bármennyire is szeretnék ezt a baloldal szereplői elérni. Magyarország csak követte Németországot és Ausztriát ebben, nem egy magától értetődő igény volt még Károlyinál sem a „köztársasági eszme”, amire ma, a műsor után tíz évvel is még oly sokat hivatkoznak.
Marusa Zoltán szerint Tisza István sem konzervatívként, hanem szabadelvű liberálisként definiálta önmagát, tehát a politikai fogalmak minden analógia mellett folyamatosan változnak, alakulnak. Azonban Orbán Viktor akkori – és azóta is vállalt – párhuzama szerint Tisza is a haladást képviselte, bár bizonyos mértékben „kiskorúsította” a magyar társadalmat, és ez az atyai attitűd hatott maradinak, lekezelőnek sok kortársa szemében. Salamon Konrád azonban megjegyzi: azokban az országokban ahol végül a Károlyi-féle politikai irányvonal győzött, melyhez a Weimari Köztársaság állt legközelebb nézeteiben, a fékevesztett liberalizmus a nácizmus kialakulásához és általános káoszhoz vezetett. Hazánkban a végül konszolidálódó, és Tisza örökségét részben folytató Horthy-rezsim alatt sosem tudtak igazán megerősödni a politikai szélsőségek.
Tekintse meg a teljes beszélgetést: