A művészetterápiás részleget is átmentették a Gyurcsány-kormány idején bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetből. Az osztályon rajz segítségével diagnosztizálnak.
– Jó pár évvel ezelőtt egy 18 éves beteg egy nagyon sötét képet készített, megjelent rajta a vér és a kereszt motívuma is… bizony, öngyilkos is lett. Minden rajz és kép egy-egy üzenet, egy figyelmeztetés a terapeutáknak – magyarázta Bender Márta, az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet részlegvezetője.
Rehabilitáció és építkezés
A több mint 800 ágyas Lipótmező felújítása 30 milliárd forintba került volna. Utódának, az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetnek a Nyírő Gyula Kórház ad helyet.
– (…) A háziorvosnak lesz hova továbbadni a betegét. A kórházakban észlelni fogjuk a mentális zavarral küszködőket, és tovább tudjuk majd adni őket. Tehát elkezdjük a szervezett rehabilitációját a szakmának, és elkezdjük a szervezett építkezést – nyilatkozta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
Hiánypótló szolgáltatások
Az új központ vezető szerepet kap a pszichiátriai, az addiktológiai és a klinikai-pszichológiai kutatásokban – erről már a miniszter beszélt a megnyitón. – Egy módszertani betegellátó- és kutató-oktatóközpont lesz. Egy olyan intézményről van szó, amely irányítja majd a pszichiátriai ellátórendszert, összehangolja a kutatásokat, miközben hiánypótló szolgáltatásokat is biztosít – közölte Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter.
A hiánypótló szolgáltatások közé tartozik a játékszenvedély és az evészavarok – a kóros falánkság, azaz a bulimia, illetve a kóros soványság, az anorexia – kezelése, a klinikai szexológia, a drogbetegek detoxikálása, valamint a családterápia. A pszichiátriai és addiktológiai Intézet létrehozása nem járt ágyszámbővítéssel – hangsúlyozta a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója.
A népegészségügyi programból több mint hárommilliárd forintot költ a kormány a mentális koordinátori hálózat kiépítésére és egy magas biztonsági fokozatú pszichiátriai osztály kialakítására.