„A hivatalos ajánlás 2-2,5 liter, de ez nagyon átlag, amelyben benne foglaltatik az ételekből származó folyadék is. De nyilván, hogyha valaki nagyon sokat van a szabadban, sportol, akkor akár két, háromszorosára is megnő ez a mennyiség” – fogalmazott korábban Antal Emese dietetikus a Hír TV-nek.
A hőség elleni védekezés legfontosabb ellenszere a megfelelő folyadékbevitel, amelynek mértéke a felnőtteknél minimum 2 litert jelent. A szakértők szerint ugyanakkor nem csak vizet, hanem magas folyadéktartalmú ételeket is érdemes a nagy melegben fogyasztani – így a hiányzó ásványi anyagok is pótolhatók.
„Talán a legfontosabb a leveseknek ilyenkor a fogyasztása, és abból is inkább a híg zöldséglevesek ajánlottak. Mert ugye ezzel is ugyanúgy folyadékot tudunk bevinni a szervezetünkbe, plusz ugye nem baj az, hogy pici só is kerül bele, hiszen ilyenkor az izzadással nem csak vizet veszítünk, hanem ásványi anyagokat is. És kifejezetten a sok-sok gyümölcs, zöldség, a lédús változatok, akár az uborka. Most ugye dinnyeszezon van, aminek több, mint a 90 százaléka víz” – hívta fel a figyelmet Ignits Dóra dietetikus.
A legmagasabb kockázattal a gyerekek és az idősek mellett a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők számolhatnak.
„Önhatalmúan senki ne nyúljon hozzá a gyógyszereléséhez. Ettől függetlenül, ilyenkor azért általában az orvosok szokták javasolni a betegeknek, hogy a vérnyomáscsökkentőket, ha alacsonyabb a vérnyomás, szabad csökkenteni” – a Hír TV-nek nyilatkozó kardiológus szerint a hőség mellett a frontok érkezése emelte drasztikusan az infarktusok számát az elmúlt napokban.
Forster Tamás elmondta: baj esetén azonnal szakemberhez kell fordulni. „A legfontosabb tünet, hogyha valakinél mellkasi fájdalom jelentkezik, tehát fölmerül a gyanúja annak, hogy egy szívizomgörcs alakul ki, vagy ne adj Isten, egy szívinfarktus. Ilyenkor mindenképpen és azonnal orvoshoz kell fordulni, mert ott az idő nagyon sokat számít, és nagyon fontos az, hogy minél előbb bekerüljön a megfelelő intézménybe, ahol például katéterrel meg tudják állapítani a bajt, illetve meg is tudják oldani a kialakult infarktust” – húzta alá a kardiológus professzor.
A szakemberek szerint még a kánikula alatt sem érdemes jéghideg üdítőket fogyasztani, ahogyan kerülendő a cukrozott, a szénsavas, az alkohol és a koffein tartamú italok fogyasztása is.