Az európai uniós tagállamok többsége hónapok óta azon az állásponton van, hogy a Közösség vakcinakampánya kudarcot vallott. Magyarország a kezdetektől bírálta az Európai Bizottság stratégiáját.
Bár Brüsszel 10,8 millió adag Pfizer-BionTech, 6 és fél millió Astrazeneca, illetve 1,7 millió Moderna oltóanyagot ígért hazánknak, ezeknek csak egy része érkezett az országba.
A magyar kormány úgy döntött, nem vár Brüsszelre, saját hatáskörben intézi a vakcinák beszerzését. Hét millió keleti szérumra szerződött Pekinggel és Moszkvával. A kínai Sinopharm 5 millió, az orosz Szputynik pedig 2 millió dózis készítményt szállít Magyarországra.
A jó szervezett vakcinakampányt rövid idő alatt siker koronázta. Annak ellenére, hogy a balliberális erők minden lehetséges módon igyekeznek lassítani az immunizálást. Uniós viszonylatban Magyarországon kapta meg lakosságarányosan a legtöbb ember a koronavírus elleni vakcina mindkét dózisát. Az egydózisú oltási ráta 45 százalékon áll, míg a lakosság több mint egynegyede már a második dózist is megkapta.
Nemcsak uniós és európai viszonylatban, hanem regionális tekintetben is kiemelkedőek a magyarországi adatok. Jócskán elmaradnak hazánktól a szomszédos országok átoltottság tekintetében.
Ukrajnában a lakosság mindössze 1,9 százalékát immunizálták. Romániában 18 és fél; Szerbiában 31 és fél; Ausztriában 30; Szlovákiában pedig 22 százalékos az átoltottsági arány. Szlovéniában 23, Horvátországban pedig 21 százalékos ugyanez a ráta.
További nagy lökést adhat az oltási kampánynak, hogy a múlt hét végén az Egészségügyi Világszervezet is engedélyezte a Sinopharm vakcinájának alkalmazását, ez pedig újabb hatalmas lépés Magyarországon a nyájimmunitás kialakulásához.
HírTV