A legtöbb koncepciós eljárás ebben az időben a kommunisták hatalomátvételének meggyorsítását szolgálta. A Földművelési Minisztérium pere azonban más célt szolgált: a mélyreható gazdasági és társadalmi átalakítás megalapozása volt a célja. A per során igazából a két világháború közötti korszak gazdasági értelmiségének lefejezése és kiiktatása volt a cél, hogy minél hamarabb kiépíthető legyen a tervgazdálkodás és a szocialista gazdaság.
Magyarországon – agrárország lévén – a mezőgazdasági szektorban kellett végrehajtani a legnagyobb méretű és legátfogóbb változtatásokat, melynek végcélja a kollektivizálás, kolhozosítás és a TSZ alapú mezőgazdaság volt. Ehhez azonban hosszú és rögös út vezetett a kommunistáknak. A Földművelési Minisztérium perében gyakorlatilag lefejezték a magyar agrárértelmiséget. Az év folyamán azonban jóformán a magyar kapitalizmus teljes gazdasági elitjével végzett a kommunista államhatalom. A perek célja szinte háborús összeesküvés-elméletig fokozni a kizsákmányolás pszichózisát.
„A perekben súlyos ítéletek születtek. A vállalatigazgatók: Szabó Kornél (Nitrokémia), Geiger Imre (Standard) és Papp Simon (MAORT) halálbüntetést kapott, amelyet ez utóbbi kivételével végre is hajtottak. Papp ítéletét életfogytig tartó börtönre enyhítették. A külföldi érdekeltségű cégek ügyeiben letartóztatott külföldi állampolgárok közül a MAORT amerikai vezetőit, Paul Ruedemannt és George Bannantine-t vallomásaik felvételét követően kiutasították az országból, a Standard részvénytulajdonosának magyarországi képviselőit azonban már 15, illetve 13 évi fegyházra ítélték. Büntetésükből másfél évet töltöttek le, utána őket is kiutasították. Az FM fővádlottja, Perneczky Béla „megúszta” életfogytiglani börtönbüntetéssel” – írja Cseszka Éva, az Ősök tere vendége, a Magyar Szemlében megjelent, és a témát feldolgozó tanulmányában.
A beszélgetést 2008-ban vették fel.
Tekintse meg a teljes műsort: