Némely tagállam új szempontokat vitt be a vitába: Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter szerint az Európai Unió helyesen tenné, ha több időt adna Magyarországnak pénzügyei rendbetételére. A tanácskozásra érkezve újságírók előtt úgy vélekedett, hogy kétlépcsős megközelítés lenne helyes Magyarország esetében, tehát büntetőintézkedésről csak akkor kellene dönteni, ha a magyarok nem teszik meg időben a szükséges lépéseket.
Gyévai úgy véli, a kohéziós döntés meg fog születni a tanácskozáson, az ajánlások esetében előfordulhat, hogy egyelőre nem születik eredmény. Gyévai fontosnak tartotta hangsúlyozni, Magyarországot egyelőre nem szankcionálják, csak szankciókkal fenyegetik.
Véleménye szerint gazdasági szempontból nem éri meg olyan országokat szankcionálni, amelyek nehéz anyagi helyzetben vannak, de a mézesmadzag mellett ostornak is léteznie kell. Ez tulajdonképpen egy filozófia: aki tilosba téved, az bajba kerülhet. A következő fél évben Magyarországon a sor, hogy meghozza a megfelelő intézkedéseket.
Gyévai elmondta: a spanyoloknak adott enyhítés Magyarországra nézve nem fair, ránk lesújtott a pallos, míg ők kedvezményt kaptak. Azonban Magyarországnak 2011-re kellett volna levinni a hiányt, és hazánk 2010-ben volt abban a helyzetben, mint most a spanyolok, akik 2013-ig kaptak időt. A spanyol kormánynak egy év alatt fizikai képtelenség lenne a változtatásokat véghez vinnie, ennek ellenére Gyévai szerint nem egyenlő a mérce, de a szigor nem Magyarországnak szól, hanem inkább a két helyzet közti különbségből fakad. Spanyolország ugyanis az eurózóna tagja, és az ő sorsuk az egész eurózóna sorsát befolyásolja.